Podkladové aktivum

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9 Ostatní
Vyberte počáteční písmeno pojmu
Podkladové aktivum

Podkladové aktivum (underlying asset) je finanční instrument, na kterém jsou založeny ceny derivátů jako třeba opcí a futures. Může jít o akcie, měny, komodity, úrokové míry nebo třeba indexy.

U opcí získáme právo daný instrument koupit nebo prodat za určitou cenu, udělat to však nemusíme. U futures se kupující a prodávající dohodnout, že dojde k transferu podkladového aktiva k určitému datu, zde povinnost dodání vzniká. Tradeři však o dané instrumenty zpravidla zájem nemají, proto se plnění kontraktu vyhnou jeho prodejem (v dlouhé pozici) nebo nákupem (v krátké pozici).

Znalost podkladových aktiv ve formě fundamentální analýzy může při obchodování s deriváty pomoci, existují však obchodníci zaměřující se čistě na technickou analýzu a price action.

Související články
Další články
Související dotazy
  • „Dobrý den, jak nahlížíte na intradenní trading přes mobilní telefon. Je možné vytvářet konzistentně zisk? Děkuji…“
  • „Zdravím, které futures a forex trhy je možné s vámi v rámci LTA obchodovat intradenně a které futures swingově ? Kolik…“
  • „Když chci obchodovat opce na měnový futures např. 6E jaký musím zadat symbol do opční platformy abych vyhledal opční…“
Další dotazy
Menu Zavřít