Váš průvodce světem burzy — už více než 15 let

Teprve uvažuji o tradingu

Přemýšlíte, že byste začali obchodovat na burze? Každý někdy začínal – i ti nejlepší obchodníci. Výhodou je, že obchodovat na burze se dá v ČR stejně kvalitně, jako kdybyste bydleli v New Yorku nebo v Londýně.

Co je vlastně trading

Tradeři jsou na tom podobně jako drobní obchodníci, kteří nakupují zboží a pak je s marží přeprodávájí dál.

Váš úkol na burze je stejný:

 • sledovat trh-dodavatele (velké hráče, kteří jsou schopni pohnout cenou),
 • nakupovat, když nakupují oni,
 • prodávat, když prodávají,
 • nakonec přeprodat někomu, kdo je ochotný zaplatit více (váš zisk).

Výhody tradingu

Oproti živnostníkovi ale máte spoustu výhod:

 • nepotřebujete velké počáteční investice
 • minimální provozní náklady - prakticky jen elektřina, internet a ztrátové obchody
 • neřešíte zaměstnance, šéfa, reklamace ani ukradené zboží, apod.
 • můžete obchodovat odkudkoliv, kde máte elektřinu pro připojení počítače a internet
 • budete obchodovat jen, když chcete - žádná pracovní doba od – do
 • můžete vydělat opravdu hodně peněz - limit bude pouze čas, který tomu věnujete, kapitál s kterým budete obchodovat a vaše psychika

Jo, je to pohoda sednout si na pár hodin denně k počítači, počkat si na 1-2 dobré obchodní příležitosti a po zbytek dne si dělat, co chci. Jenže, než se do téhle fáze dostanete, tak přeci jenom budete muset nějaké úsilí vyvinout.

Ani v tradingu nepadají pečení holubi na talíř, natož rovnou do pusy.

Co si nejdřív zjistit a přečíst?

Ať už jste v jakékoliv situaci, tak zpočátku stejně potřebujete nabrat teoretické základy. Měli byste se snažit naučit principy, na kterých je založená burza, kdo na ní funguje. Měli byste nabrat přehled o různých trzích (akcie, komodity, měny, dluhopisy), jak se na nich obchoduje, s čím můžete obchodovat vy.

Měli byste se také zorientovat v množství, které je možné a vhodné obchodovat a v riziku, které v obchodě podstupujete. Nakonec byste se měli zaměřit na několik „signálů“, které využijete pro vstupy do obchodů. Častou chybou nováčků je, že se zajímají pouze a hlavně o signály, ale úplně jim unikají podstatné věci, jako velikost pozice a riziko.

Jak vybrat správnou knihu

Typicky začnete přečtením nějaké knihy známého obchodníka.

Knihy pro traderyJe dobré jich přečíst několik a zjistíte, že ačkoliv obchodníci mohou používat jiné „signály“ a přístupy k obchodování, tak u nich ale budou věci hodně podobné. Na ty se zaměřte, protože, když 2, 3 a více profesionálů řekne, že to či ono je důležité, nebo že si dávají pozor na konkrétní věc, měli byste to dělat také.

Kniha, která ve vás vyvolá to největší nadšení, se pro vás nejspíš stane základním stavebním kamenem a budete se snažit replikovat, to co v ní autor ukazuje. To je logické a nelze tomu nic zásadního vytknout. Měli byste si ale velmi dobře ověřit, jak dobrý obchodník autor skutečně je. Pokud vyhrál nějakou soutěž, nebo někde ukázal výpisu z účtu, tak je jistě dobré pokračovat ve studiu jeho přístupu. Už tedy výběr knihy do značné míry ovlivní vaše další směřování.

TIP:
Doposud nepřekonanou knihou, která postihne výše zmíněné je klasika od Joe Rosse Trading je byznys.

Jak vybrat správný seminář

Asi nejvíce dostupným formátem dalšího vzdělávání jsou semináře o tradingu.

Semináře o tradinguU placených seminářů vždy pátrejte po referencích tradera, který seminář vede. Zjistěte si, jak dlouho trader v oboru působí, zda obchoduje svoje peníze a jak se mu daří. Skuteční profesionálové vám tyto otázky zodpovědí, popřípadě vám ukážou své vlastní obchody na aktuálních trzích. Jinak pravděpodobně pouze vyhodíte peníze.

Výhodou seminářů je, že se na nich většinou dozvíte další informace, které se do knihy nedostaly, nebo doplnění, které vzniklo až po vydání knihy. Výhodou je také možnost ptát se na otázky, které vám zůstali nezodpovězené, při studiu knihy a při obchodování.

Bezpochyby vás seminář načerpá novou inspirací a novými možnostmi.

Na co si dát u seminářů pozor:

V dnešní době jsou velmi rozšířené semináře / webináře zdarma, které pořádají brokerské společnosti. Neočekávejte, že se na takovém semináři dozvíte něco, z těch důležitých věcí. Brokerům jde o tom, abyste byli aktivní = abyste obchodovali = platili brokerovi polatky za provedené obchody.

Povětšinou se na takovém semináři dozvíte pouze o tom, s čím můžete u dané společnosti obchodovat a přidají vám nějaký „signál“, který ale bohužel není výdělečný. Nebo si myslíte, že půjdete na seminář zdarma, dostanete pár chlebíčků a ještě vám dají funkční systém na vydělávání peněz?

Pro obecný rozhled je dobré takové semináře navštívit, ale bez práce nejsou koláče. Pokud chcete trading mít jako výdělečnou činnost, ať na částečný, nebo později plný úvazek, tak váš čeká plus mínus stejná cesta, kterou nastíníme níže.

Jak se učit prakticky

Když jste si zvolili nějaký obchodní přístup, tak přichází praktická část vašeho učení, kdy si na počítači zprovozníte SW pro analýzu trhů a zadávání obchodů (obchodní platforma).

TIP:
Fantastickou výhodou tradingu je, že plnohodnotnou demo obchodní platformu vám poskytnou desítky firem zdarma a to včetně reálných dat z trhu. To v žádném jiném podnikání nedostanete. Na demo účtu se můžete bez riskování reálných peněz naučit ovládat samotnou platformu, tak i chování obchodů při pohybu trhu. Pokud chcete, rádi vám poradíme, jaký nástroj je pro tradery nejlepší a nejvýhodnější.

Nyní přichází velmi důležitá fáze. Tou je začlenění tradingu do vašeho životního rytmu. Vše se logicky bude odvíjet od toho, jestli jste svobodný, nebo máte rodinu a jestli jste zaměstnanec, nebo máte „volnou“ pracovní dobu. Nicméně obchodování se dá začlenit do každé situace. Je to pouze o jediném – musíte chtít. Pak je nutné mít disciplínu a věnovat se tradingu pravidelně.

Kolik času tradingu věnovat

Než se rozhodnete tradingu věnovat, tak ho budete muset nějakým způsobem začlenit do svého života a to do značné míry ovlivní váš obchodní styl.

 • Pokud pracujete standardní pracovní dobu, tak vás to spíše předurčuje k dlouhodobějšímu stylu držení obchodů a k tomu, že trh budete analyzovat a obchody zadávat po večerech.
 • Pokud máte „volnou“ pracovní dobu, nebo jste student, můžete se věnovat i tzv. intradennímu obchodování, kdy obchody držíte po krátkou dobu a prakticky neustále monitorujete trh, nejlépe v hlavních obchodních hodinách evropských a amerických trhů (tj. 9:00 – 17:30).

Pokud chcete z tradingu udělat výdělečnou činnost, tak musíte začít získávat zkušenosti v trhu – pravidelně. Nemusíte nutně sedět před monitorem celý den. Většina lidí to zpočátku stejně nemůže udělat.

 • Pokud pracujete, tak se snažte najít alespoň 1 – 1,5 hodiny 2x – 3x týdně, kdy se budete věnovat analýze trhů, hledání „signálů“ a zadávání objednávek do trhu. To jsou všechno dovednosti, které si musíte časem zautomatizovat.
 • Pokud začínáte, tak buďte především trpěliví. Není nic horšího, než hned při prvním zpozorování signálu z knihy na jeho základě otevřít obchod. V první řadě byste měli minimálně první měsíc strávit na demo účtu a vůbec neobchodovat reálné peníze. Měli byste se soustředit na to, jak se trh po vzniku signálů chová a zda celý obchodní přístup odpovídá tomu, co jste si teoreticky nastudovali.

Co dál?

Po nějaké době a získaných zkušenostech nevyhnutelně dojdete na rozcestí. Buď se s obchodním přístupem sžijete a budete schopni ho ziskově obchodovat. V tom případě začněte obchodovat reálné peníze a rozšiřujte své vzdělání v oblasti řízení pozic a řízení peněz, protože tam leží klíč k velmi vysokým ziskům.

Častěji bohužel nebudete schopni obchodní přístup replikovat pouze na základě knihy. V tom případě buď zkusíte nastudovat jiný obchodní přístup, nebo začnete více do hloubky zkoumat stávající obchodní přístup.

A jsme zpět u toho, jak důležitá bude kniha, kterou si vyberete jako svůj základní stavební kámen. Pokud totiž sáhnete po zahraničním stavebním kameni a budete chtít obchodní přístup prohlubovat, měli byste se už před výběrem stavebního kamene ujistit, zda k němu vůbec můžete získat nějaké navazující vzdělání. Pokud ano, tak si rozmyslete, zda budete ochotni platit vysoké sumy, které zahraniční vzdělání stojí.

Teď přijde opět vaše tvrdá práce, počtivě trénovat před monitorem a zautomatizovat si obchodní přístup. Pokud se vám ani po několika měsíčním poctivém tréninku nebude dařit dosahovat konzistentních zisků alespoň na demo účtu, tak byste měli mít takové znalosti, že musíte přijít na to, proč nejste schopni ziskově obchodovat sami. Většinou problém vězí v psychologii, řízení pozic nebo řízení peněz. Toto jsou témata, na které neexistuje šablona a je dostupných velmi málo zdrojů informací a knih, které toto řeší.

TIP:
Pokud skutečně chcete dělat trading jako výdělečnou činnost a stále se vám nedaří, tak byste měli vyhledat poradenství pro tradery nebo profesionálního mentora-tradera. Někteří profesionální obchodníci jsou ochotní vzdělávat individuálně zájemce o trading. Výhodou tohoto přístupu je, že se mentor seznámí s vaším dosavadním obchodním přístupem, výsledky a psychologií a začne s vámi pracovat a bude vám k dispozici v momentech, kdy budete v trhu sám a budete tápat.

 Odborně spolupracujeme a vystupujeme

    

            

        

 

Nabízíme spolupráci firmám a vzdělávacím institucím