Jak se stát s CzechWealth úspěšným obchodníkem za 365 dní (1. díl)

3dílný seriál Jak se stát s CzechWealth úspěšným obchodníkem za 365 dní vám pomůže obchodovat profesionálně. Vítejte na startu.

Jste nováčci v obchodování na burze? Chcete mít představu, co všechno trading obnáší? Chcete být co nejdříve úspěšní, tedy v zisku? Chcete vědět koho sledovat? Co studovat?

Jsem začátečník a o obchodování uvažuji

Doba čtení 15 minut

Přemýšlíte, že byste začali obchodovat na burze? Každý někdy začínal – i ti nejlepší obchodníci. Výhodou je, že obchodovat na burze se dá v ČR stejně kvalitně, jako kdybyste bydleli v New Yorku nebo v Londýně.

Tradeři jsou na tom podobně jako drobní obchodníci, kteří nakupují zboží a pak je s marží přeprodávájí dál.

Váš úkol na burze je stejný:

  • sledovat trh-dodavatele (velké hráče, kteří jsou schopni pohnout cenou),
  • nakupovat, když nakupují oni,
  • prodávat, když prodávají,
  • nakonec přeprodat někomu, kdo je ochotný zaplatit více (váš zisk).

Oproti živnostníkovi máte spoustu výhod:

  • nepotřebujete velké počáteční investice
  • minimální provozní náklady - prakticky jen elektřina, internet a ztrátové obchody
  • neřešíte zaměstnance, šéfa, reklamace ani ukradené zboží, apod.
  • můžete obchodovat odkudkoliv, kde máte elektřinu pro připojení počítače a internet
  • budete obchodovat jen, když chcete - žádná pracovní doba od – do
  • můžete vydělat opravdu hodně peněz - limit bude pouze čas, který tomu věnujete, kapitál s kterým budete obchodovat a vaše psychika

1. Učený trader z nebe nespadl

Čas strávený nad grafem je nejdůležitější.
Počítejte se 6 měsíci učení.

Zřejmě jste se o burze dozvěděli ze svého okolí nebo z médií a sociálních sítích.
Pravděpodobně většina informacích byla spíše pozitivních a máte chuť pustit se do obchodování.
Pamatujte, že jako nováček máte jeden velký handicap. A to ten, že nevíte (a zákonitě ani nemůžete vědět), které informace a materiály jsou ty, které vás posunou a které vás naopak "nalákají" do slepé uličky.

Právě si procházíte situací, kdy si dáváte dohromady první informace, volíte si obchodní přístup na základě rad brokera? Nebo si právě zakládáte účty a pokoušíte se je zhodnotit pomocí čistého cenového grafu nebo za pomocí volně dostupných indikátorů? Čerpáte rady od vašeho brokera nebo z různých subjektů na fórech a sociálních sítích? Nebo už jste dokonce přišli na to, že se bez strategie obchodování nehnete z místa?

Pomůžeme vám překonat tento nelehký start a nabídneme vám neutrální a střízlivý názor na celý trading. Vzdělání stojí peníze, ale jako samouci pravděpodobně proděláte mnohem více.

Co si nejdřív zjistit a přečíst?

Ať už jste v jakékoliv situaci, tak zpočátku stejně potřebujete nabrat teoretické základy. Měli byste se snažit naučit principy, na kterých je založená burza, kdo na ní funguje. Měli byste nabrat přehled o různých trzích (akcie, komodity, měny, dluhopisy), jak se na nich obchoduje, s čím můžete obchodovat vy.

Měli byste se také zorientovat v množství, které je možné a vhodné obchodovat a v riziku, které v obchodě podstupujete. Nakonec byste se měli zaměřit na několik „signálů“, které využijete pro vstupy do obchodů. Častou chybou nováčků je, že se zajímají pouze a hlavně o signály, ale úplně jim unikají podstatné věci, jako velikost pozice a riziko.

2. Délka začátečnického období

V první vlně čerpáte z dostupných informací zdarma, nebo za minimální poplatek. Později přijdete na to, že se bez pořádně otestované obchodní strategie neobejdete.

Vyjádřit konkrétní číslo, do kdy se obecně trader považuje za začátečníka, je problematické. Jde o měsíce zkoušení a poznávání trhů a obchodních stylů.

Postupně se naučíte otevřít platformu s grafy, osvojíte si typy grafů, časová pásma a případně zadávání příkazů na demo účtu.

Později pravděpodobně přijdete na to, že se bez pořádně otestované obchodní strategie neobjedete.

V tu chvíli musíte najít kvalitní studijní informace. Protože ty mají nezanedbatelný vliv na dobu začátečnického období.

Vliv mají i další faktory, jako inteligence, kapitál nebo čas. Čas strávený nad grafem je nejdůležitější. Pokud se tradingu věnujete poctivě, trvá tato startovní fáze několik měsíců, nejdéle do půl roku.

3. Nejčastější chyba začátečníka při výběru stylu

Nejznámější obchodní styly jsou: intradenní, investiční a swingové. Na začátku zvolte raději swingový styl obchodování. Intradenní je nejtěžší varianta. Vyvarujte se scalpingu.

Často se setkáváme se situaci, kdy jsou začínající tradeři ovlivněni mediální masáží vzdělávacích institucí a především brokerů.

Většinou začínající obchodník volí intradenní obchodování, v horším případě scalping. Nezná pro a proti, pořádně sám sebe a z toho vyplývající předpoklady pro styl obchodování.

Nechá se zlákat na nabídky brokerů, kteří prezentují intradenní styl jako rychlý zisk. Ano, mají z něj nejvíce obchodů a tedy poplatků. Je pravdou, že intradenní styl vydělává nejvíce, ale je potřeba čas.

Pokud nejste připraveni psychicky, nemáte obchodní plán a nevíte, do čeho jdete, je intradenní styl ta možná nejtěžší varianta. Na začátku zvolte raději swingový styl obchodování.

4. Metody vhodné pro začátečníka

Začněte s metodou Price Action a pak přidejte Market Profile. Price Action je jednoduší a jste schopni tuto metodu aplikovat bez zvláštního vybavení. Market Profile je složitější, ale exkluzivnější a dává více informací.

Začněte s Price Action

Pro začátek doporučujeme naučit se číst trh pomocí čistého cenového grafu, tzv. Price Action.

Tato metoda je vizuálně nejjednodušší, ale svoji robustností a profitabilitou si nezadá i jinými, sofistikovanějšími metodami.

Pak přidejte Market Profile®

Pokud už máte povědomí o Price Action, začněte se věnovat metodě Market Profile. Market Profile je složitější a je potřeba SW, je ale exkluzivnější a dostanete více informací pro vaše obchodování na burze.

5. Důvěryhodné zdroje informací pro začátečníky

Přihlaste se na on-line kemp RE!START, kde se ve 30 videích dozvíte vše potřebné. Přečtěte si knihy Price Action - jak vidět, co jiní nevidí a Price Action 2 - obchodujte co vidíte, ne co si myslíte. Povinnou četbou jsou také knihy Market Profile - Eso v ruce obchodníka a Trading je byznys.

Knihy pro začátečníky

Typicky začnete přečtením nějaké knihy známého obchodníka.

U nás najdete knihy od Ludvíka Turka: Price Action – Jak vidět, co jiní nevidí a Price Action 2 – obchodujte co vidíte, ne co si myslíte.

V případě metody Market Profile je ideální volbou kniha Market Profile – Eso v ruce obchodníka.  Některé z těchto knih dostává automaticky absolvent našich kurzů zdarma jako bonus.

Další knihu, která by měla být povinnou četbou každého, kdo to s obchodováním myslí vážně je, publikace Trading je byznys od Joe Rosse. Kniha je věnována převážně psychologii tradingu a risk managementu.

Sociální sítě

Sledujte naše FB profily (FB Ludvík Turek a FB Roman Dvořák), kde často zveřejňujeme právě probíhající obchody, a to od upozornění na zajímavou situaci na trhu až po uzavření obchodu, včetně popsané myšlenky a metody, podle které je tento obchod zrealizován.

Webináře pro začátečníky

Počítejte s tím, že než přečtete doporučené knihy, nějaký čas uběhne. Webinář je určitě rychlejší způsob, jak získat přefiltrované důležité informace a věci aplikovatelné v praxi během pár hodin. Po webinářích můžete rovnou začít obchodovat.

Na začátku vaší trading kariéry doporučujeme absolvovat:

RE!START - On- line kemp tradingu a investování Romana Dvořáka

Od mnohých slýchám, že peníze z burzy jsou fajn, ale že oni sami by to nedali – trading je podle jejich slov moc učení a času, hodně nejistoty a strachu. Já všem těmhle „nedávačům“ vždycky říkám, že se mýlí. Na burze totiž může solidně fungovat každý. Chce to jen konkrétní cíl a jasnou cestu. Obojí vám dám já.

Proč se pro váš trading stane RE!START živou vodou?

Nebudu tvrdit, že v tuzemsku není nikdo další, kdo by měl tolik zkušeností s tradingem jako já. Je tady spousta dalších úspěšných traderů. Co si ale tvrdit dovolím – nikdo další z nich neotevřel svoje know-how tak jako já v RE!STARTu. Za poslední roky jsem osobně pomohl stovkám traderů překonat „syndrom začátečníků“. Pomohu i vám.

Roman Dvořák (autor kempu)

Co také říkají o kurzech naši klienti

Přiznám se, že na webinář jsem se hlásil s myšlenkou „kdo umí, umí, kdo neumí učí“. Už po pár minutách jsem tušil, že na pány Turka s Dvořákem tohle přísloví určitě neplatí a na konci to bylo na tuty. Investovat peníze do jejich webináře pro začátečníky byla jedna z nejvýhodnějších investic mojí rané traderské kariéry. Za mě velký dík.Těžko popisovat průběh, musí se to vidět, slyšet a prožít na vlastní kůži.
Zobrazit celý názor
Jan Semerád (Praha)
Jako úplný začátečník jsem měl strach, jestli mi webinář, i když má v názvu „pro začátečníky“, dá něco použitelného. Několik měsíců po jeho skončení musím říct, ano – byl pro mě impulsem, který mě navedl na cestu, po které jdu doteď. Srozumitelný výklad, praktické příklady, jasné strategie… moc mi pomohl.
Zobrazit celý názor
P. Dvořáček (Jak začít obchodovat strategii Price Action)

Ušetříte stovky hodin

Není stanoveno, zda je nutné začít zrovna tímto kempem, ale dovolíme si říci, že tak ušetříte stovky hodin bádání a testování různých metod a přístupů, které často končí ve slepých uličkách.

Jak obecně vybrat správný seminář?

Semináře o tradinguU placených seminářů vždy pátrejte po referencích tradera, který seminář vede. Zjistěte si, jak dlouho trader v oboru působí, zda obchoduje svoje peníze a jak se mu daří. Skuteční profesionálové vám tyto otázky zodpovědí, popřípadě vám ukážou své vlastní obchody na aktuálních trzích. Jinak pravděpodobně pouze vyhodíte peníze.

Výhodou seminářů je, že se na nich většinou dozvíte další informace, které se do knihy nedostaly, nebo doplnění, které vzniklo až po vydání knihy. Výhodou je také možnost ptát se na otázky, které vám zůstali nezodpovězené, při studiu knihy a při obchodování.

Bezpochyby vás seminář načerpá novou inspirací a novými možnostmi.

Na co si dát u seminářů pozor

V dnešní době jsou velmi rozšířené semináře / webináře zdarma, které pořádají brokerské společnosti. Neočekávejte, že se na takovém semináři dozvíte něco, z těch důležitých věcí. Brokerům jde o tom, abyste byli aktivní = abyste obchodovali = platili brokerovi polatky za provedené obchody.

Povětšinou se na takovém semináři dozvíte pouze o tom, s čím můžete u dané společnosti obchodovat a přidají vám nějaký „signál“, který ale bohužel není výdělečný. Nebo si myslíte, že půjdete na seminář zdarma, dostanete pár chlebíčků a ještě vám dají funkční systém na vydělávání peněz?

Pro obecný rozhled je dobré takové semináře navštívit, ale bez práce nejsou koláče. Pokud chcete trading mít jako výdělečnou činnost, ať na částečný, nebo později plný úvazek, tak váš čeká plus mínus stejná cesta, kterou nastíníme níže.

6. Další služby a vizualizace vhodné pro začátečníky

Vyzkoušejte online asistenční službu Live Trading Asistent. Zjednoduší vám náhled na trhy a jejich predikci. Vaše obchodování začne nabírat na obrátkách, když vyzkoušíte vizualizaci Price Action©.

Unikátní online služba: Live Trading Asistent

S Live Trading Asistentem máte neustále k dispozici jasný scénář obchodování podle Ludvíka Turka a Romana Dvořáka. Vydělávat začnete i vy, kdo zatím neovládáte burzovní strategie, nevěnujete studiu příliš času a ani se Vám zatím nedaří číst v grafu. V Česku a na Slovensku nic podobného není.

Co vás čeká, pokud vyzkoušíte službu Live Trading Asistent, které krátce říkáme LTA? Společně budeme sledovat, obchodovat a analyzovat 3 jednoduché obchodní strategie.

Budete od nás každý den dostávat informace v podobě neveřejných osobních levelů Ludvíka Turka i Romana Dvořáka, pravidelné náhledy na vývoj trhů, aktuální informace a spousta dalších benefitů. S Live Trading Asistentem budete mít za zády významnou podporu, které se jinde nedočkáte.

Mám 2 malé děti, proto denní účast ve vašem novém Live trading roomu jsem musela oželet, ale LT asistent byl v tomto pro mě dar z nebes. Ráno rychle skouknu co se děje, podle levelů (mj. ty jsou fakt geniální, naprostá většina se ziskem) si vyberu a zadám obchody do platformy a mám čas na další věci. Takže za mě bez připomínek.
Zobrazit celý názor
Jana Lerchová (Příležitostná obchodnice)
Služba pro líné tvory jako jsem já :-) Věřím kvalitě metody Market Profil, umím základy, ale nechtělo se mi úplně šplhat na vaší úroveň, takže jste mi asistentem tento výstup fakticky naservírovali na zlatém podnose. Na obchodním účtu je to dost vidět, takže doufám, že vás to bude bavit dělat ještě dlouho.
Zobrazit celý názor
J. Čech (Swing trader)

Vizualizace Market Profit Pack ®

Podívejte se na vizualizaci Market Profit Pack®. Je to nástroj, který kombinuje několik metod a díky tomu zajistí odhalení pohybu rozhodujícího kapitálu na trhu a řekne vám s 90% přesností, kdy je správná chvíle vstupu a výstupu z obchodu. Koupit si můžete samostatně vizualizaci Price Action©, která je pro vás na samém začátku nejdůležitější.

7. Testování v Demo obchodním účtu

Zkuste na demu poznat platformu a trochu si to osahat a pak jděte na opravdový trh s malým účtem a co nejmenšími reálnými pozicemi.

V průběhu času, kdy si osvojujete základní návyky nejen právě Price Action, ale celého burzovního tradingu, se dostáváte k dalším metodám. Díky nim lze přistupovat k trhům více do hloubky, nebo jinou grafickou metodou, apod.

Většinou zatím vše testujete na demo účtu.

Brokerů, kteří poskytují bezplatný demo účet, je celá řada. Prozkoumejte jich více, seznamte se s každou obchodní platformou (zkuste např. 14 dní), poplatky, spready, apod.

Jste s demo účtem spokojeni? V okamžiku, kdy už nějakou dobu testujete nabyté informace z prvních seminářů, knih, nebo mentoringu, otevřete živý účet.

Dlouhodobé setrvávání na demo účtech začátečníka neposune dál, chybí totiž ta nejdůležitější složka celého tradingu, a to je psychika. Jedině na reálném účtu každý trader pozná, jak pracují emoce, když vstupuje do obchodu, když má přijmout řízenou ztrátu, nebo naopak zisk.

Na začátku samozřejmě není důležité fundovat účet stovky tisíci dolarů, stačí obchodovat mini loty, psychika se stejně projeví (na rozdíl od jakéhokoliv dema).

8. V CzechWealth Demo účty neotvíráme

Sami Demo účet nenabízíme, ale je dobré to udělat například zde: https://www.icmarkets.com/open-new-demo-account/

Nejsme brokerská společnost a ani pro žádnou nepracujeme. Každý trader si musí vybrat “svého“ brokera, přes kterého bude otevírat obchody.

Jak vybrat brokera?

Brokerských společností je obrovské množství a zorientovat se v jejich nabídce není nejjednodušší. Do volby brokera byste měli zohlednit především styl obchodování, výši kapitálu, s kterým budete obchodovat a také vaši znalost jazyků, kvůli podpoře, protože ne každý broker vám poskytne možnost komunikovat s ním v češtině. I v ČR se dá najít slušná brokerská společnost, ale zahraniční konkurence je stále vepředu, což pro vás většinou znamená lepší podmínky pro obchodování. Pro hodně obchodníků je ale bariéra pro otevření účtu u zahraničního brokera nízká znalost angličtiny.

Srovnání brokerů najdete například zde: http://www.forex-zone.cz/uz-obchoduji/srovnani-brokeru.

9. Cíl každého začátečníka

Už máte přehled o metodách tradingu a jednotlivých trzích, znáte vybranou obchodní platformu, umíte zadávat obchodní příkazy a ideálně máte zkušenost s obchody s reálnými penězi? Skvělé, jste na dobré cestě k posunu.

Kdy se můžete začít považovat za pokročilého obchodníka?

Na konci začátečnického období byste měli být schopni dodržovat konkrétní obchodní metodu a váš trading by měl být stabilizován.

Tzn. měli byste umět obchodovat alespoň s kladnou nulou, nebo mírným ziskem.

Jste připraveni jít s námi do druhého levelu?

Menu Zavřít