Váš průvodce světem burzy — už více než 15 let

Už obchoduji a chci se zlepšit

Dorazili jste sem, takže už o tradingu něco víte. Načerpali jste základní teoretické znalosti, žačlenili obchodování do svého životního rytmu a měli byste za sebou mít minimálně několik desítek hodin praxe v reálném trhu.

Kde byste už měli být

Pokud se tradingu věnujete pravidelně, tak byste měli už mít zažité ovládaní vaší obchodní platformy a typy objednávek včetně jejich zadávání do trhu. Pokud tyto činnosti máte alespoň částečně zautomatizované, tak se můžete naplno koncentrovat na váš obchodní přístup.

V rámci obchodního přístupu byste měli být schopni jasně identifikovat vstupní signály.

Vstupní signály

Výhodu v tomto budou mít swingoví obchodníci, kteří obchodují z vyšších časových pásem. Mají totiž dostatek času sedět nad grafem a v klidu si uvědomit všechna pravidla vstupního signálu. Těžší to mají logicky intradenní obchodníci, kteří musí být schopni vstupní signály identifikovat často velmi rychle a na jejich základě obratem otevřít pozici.

Kdy přejít z demo účtu na reálný účet

Pokud vše výše uvedené zvládáte, tak byste měli na vašem demo účtu, s dobrým obchodním přístupem, být schopni vykazovat zisk. To je většinou prvotním impulsem pro to, abyste si otevřeli reálný účet.

TIP:
Na reálný účet ale nijak nespěchejte. Pokud jste udělali několik ziskových obchodů na demo účtu a máte pocit, že musíte mít okamžitě reálný účet, na kterém vyděláte ihned velký balík peněz, tak se zklidněte, udělejte minimálně dalších 20 obchodů na demu a teprve potom si otevřete reálný účet.

Jak vybrat brokera

Tím se dostáváme k první důležité volbě ve vašem tradingovém byznysu. Tou volbou je výběr vhodného brokera.

Brokerských společností je obrovské množství a zorientovat se v jejich nabídce není nejjednodušší. Do volby brokera byste měli zohlednit především styl obchodování, výši kapitálu, s kterým budete obchodovat a také vaši znalost jazyků, kvůli podpoře, protože ne každý broker vám poskytne možnost komunikovat s ním v češtině. I v ČR se dá najít slušná brokerská společnost, ale zahraniční konkurence je stále vepředu, což pro vás většinou znamená lepší podmínky pro obchodování. Pro hodně obchodníků je ale bariéra pro otevření účtu u zahraničního brokera nízká znalost angličtiny.

Psychologie obchodování

Psychologie obchodováníJakmile si otevřete reálný účet a začnete dělat první obchody, tak poznáte nejmocnější sílu ovlivňující výsledky každého obchodníka. Tou je psychologie.

Ideální je začít obchodovat s co nejmenšími pozicemi a bedlivě pozorovat, jak na vás působí, když je pozice v zisku, ale ještě nedošla k vašemu ziskovému cíli. Stejně tak důležité je, pozorovat, jak na vás působí, když je pozice ve ztrátě, ale ještě nedošla na stop loss.

Jednoduše byste měli zjistit, kde se nachází vaše komfortní zóna. Jak velkou ztrátu ještě snesete v pohodě? Jak velká ztráta už vás vykolejí, či dokonce paralyzuje. A hlavně jak to celé koresponduje s vaším obchodním přístupem. Pokud například váš obchodní přístup říká, že riskujete v pozici 80 ticků / pipů a vy víte, že otevřená ztráta 50 pipů už vám nedělá vůbec dobře, tak buď neobchodujte tímto přístupem, protože je mimo vaší komfortní zónu, nebo snižte svojí pozici na polovinu, nebo ještě méně, abyste během celého trvání vaší pozice byly v pohodě.

Pokud nejsou výsledky...

Pokud obchodujete na reálném účtu a vaše výsledky nejsou shodné s vaším demo účtem, musíte začít analyzovat, kde je chyba.

Dodržujete svůj obchodní přístup? Pokud ano, tak je jen možné, že má zrovna méně výkonné období, což má každý systém. Pokud je toto období delší, tak už je to na hlubší zamyšlení. Nicméně u jakéhokoliv obchodního přístupu byste si na začátku měli dát jasné pravidlo, že když ztratíte X % celkového kapitálu, tak přestanete tento systém obchodovat s reálnými penězi.

Jak učíte procento X? Buď si přečtete nějaké materiály na toto téma a zvolíte si to, o čem si po přečtení textu budete myslet, že sedí zrovna vaší psychice. Pravda je ale taková, že svou psychiku spíš přeceníte a pokud dojde k tomu, že například budete ochotni riskovat 40% celkového kapitálu na konkrétní obchodní přístup a najednou budete v situaci, že jste už o 20% kapitálu při obchodování dané metody přišli a jste paralyzovaní.

V takovém případě budete víc než jasně vědět, že v jakékoliv jiném obchodním přístupu nebudete riskovat více než 20%. A jsme opět u komfortní zóny. Nejlepší je si to jednou zažít a budete vědět navždy, kde jsou vaše hranice. Nesmíte pouze udělat tu fatální chybu, že zlikvidujete celý účet, abyste poznali, kde jsou hranice vaší psychiky.

Proč nedodržujeme obchodní přístup

Pokud nedodržujete váš obchodní přístup, tak byste se měli hluboce zamyslet nad tím, proč tomu tak je.

  • Jste příliš impulsivní při otevírání obchodů a nečekáte počtivě a trpělivě na váš vstupní signál / vstupní cenu? Berete menší než plánované zisky, protože o ně nechcete přijít? Nedodržujete stop loss?

Všechny tyto aspekty opět souvisí s vaší psychologií. Základním pravidlem je, že pokud obchodujete ve strachu, tak nejspíš obchodujete příliš velkou pozici. Prvních 10-20 obchodů je strach normální, ale pokud ve vás přetrvává strach, ať už z další ztráty nebo z toho, že přijdete o malý zisk, tak nejspíš obchodujete velkou pozici. Nejjednodušší je pozici snížovat, až se v ní budete cítit v klidu a budete schopni dodržovat váš obchodní přístup.

  • Druhou možností, proč nedodržujete obchodní přístup, je, že nemáte chování obchodního přístupu, po vstupu do obchodu, zažitý. To ukazuje na to, že jste nevěnovali dostatečný čas tréninku na demo účtu. Pokud jste na demu udělali alespoň 20-30 obchodů, tak byste měli být po otevření obchodu na reálném účtu v klidu a schopni dodržet svůj obchodní přístup.

Získávejte další informace

Pokud jste poctivě dodržovali svůj obchodní přístup a přesto jste došli na předem stanovenou maximální úroveň ztráty pro obchodní systém, tak vězte, že i to se může někdy stát. Trhy se mění, mění se jejich volatilita a to co mohlo léta fungovat prostě bude mít období, kdy fungovat přestane.

Proto je velmi vhodné se současně s vaším praxí před monitory dále teoreticky vzdělávat a snažit se naučit další obchodní přístup. Tím docílíte diversifikace. Nicméně váš původní obchodní přístup byste neměli zahodit do koše. Obchodujte ho klidně dále na demo účtu a sledujte, jestli se nevrátí do své výdělečné fáze a potom jej klidně znovu začněte obchodovat s reálnými penězi.

Ideálně byste se měli dostat do fáze, kdy budete mít 3-4 robustní obchodní přístupy a ty budete pravidelně trénovat až si je plně zautomatizujete.

  • Při hledání nových systémů je opět vhodné sáhnout po nějaké knize nebo navštívit odborný seminář s tím, že stále platí všechny věci, které jsme napsali v sekci pro úplné začátečníky. Seminář je vhodný v tom, že se můžete potkat s dalšími obchodníky a získat i inspiraci od nich, co jim funguje a co nikoliv a zkusit se vydat po cestě, která jiným přináší zisky.
  • Vždy máte také možnost kontaktovat profesionálního mentora, který je schopen vám individuálně pomoci s psychikou, ale také nabídnout nový obchodní přístup, kterou bude nejlépe ladit s vaším časovým hramonogramem a psychikou.

TIP: Pokud chcete zvýšit jistotu při obchodování a každý den vědět, jak se na aktuální trhy dívají profesionální tradeři, doporučujeme vám službu Market Profile® Asistent.Odborně spolupracujeme a vystupujeme

       

            

           

 

Nabízíme spolupráci firmám a vzdělávacím institucím