Váš průvodce světem burzy — už více než 15 let

Mám zkušenosti, ale chci se posunout

Tak jste to dokázali. Překonali jste těžký začátek, nastudovali nutné teoretické základy a naseděli stovky hodin před monitorem.

Kde už jste

Nyní už obchodujete delší dobu na reálném účtě a máte velmi dobře osvojený svůj obchodní přístup. V ideálním případě jste svoje vzdělání rozšířili o 1-2 další obchodní přístupy a buď je obchodujete na demo účtu, nebo s malými pozicemi na reálném účtu.

Jste ve fázi, kdy je pro vás trading výdělečnou činností a zvažujete, kam se posunout dál. Je nutné si zanalyzovat vaší situaci, abyste věděli, na co se zaměřit, abyste se posunuli dále.

V první řadě neustále zdokonalujte své vzdělání a rozšiřujte portfolio svých obchodních přístupů. Měli byste usilovat o to, abyste měli v arzenálu obchodní přístup, který vám pomůže analyzovat aktivitu velkých hráčů.

To by mělo být ultimátním cílem každého obchodníka. Jsou to velcí hráči, kteří mohou na trhu pohnout cenou. Chcete se naučit číst jejich aktivitu a jednat v souladu s nimi. To je cesta pro dlouhodobé přežití a ziskovost na trzích.

Jak sledovat velké hráče

Market Profile
Nejlepším nástrojem pro účely sledování velkých hráčů je Market Profile® (MP).Pokud MP vůbec neznáte, věnujte, vedle obchodování, čas k jeho nastudování a poté praxi. Získáte úplně nový rozměr pohledu na trh. S tím se vám otevřou možnosti realizovat jiné typy obchodů a s velkou pravděpodobností docílíte i vyšší úspěšnost vstupů vaší stávající metody, když budete do vstupů zohledňovat to, co vám říká o trhu Market Profile®.

Price Action
Aktivitu velkých hráčů lze do velké míry sledovat i také pomocí Price Action (PA). Je nutné najít knihu, seminář, nebo mentora, který vás naučí právě to. Můžete tedy mít hned další obchodní přístup, který vám poskytne zase jiné vstupy a typy obchodů. Když víte, na co se u Price Action soustředit, máte v ruce silný nástroj pro další navyšování vašich zisků.

Zařazením dalších obchodních přístupů do vašeho arzenálu docílíte diversifikace a tím by se měla vyhladit i vaše ekvitní křivka.

Navštěvujte tradingové akce

Navštěvujte průběžně co nejvíce akcí, které s tradingem souvisí, ať jsou zdarma, či placené. U těch placených je větší šance, že se dozvíte něco významného, ale i na akci zdarma může zaznít myšlenka, která vám rozsvítí ono pomyslné světýlko v hlavě a vy poskočíte o úroveň výše. I kdybyste prošli už všechny dostupné semináře, vždy se objeví něco nového a neměli byste se tomu vyhýbat s myšlenkou – už jsem všude byl, všechno znám.

Navíc nikdy nevíte, koho potkáte. Na těchto akcích máte možnost hovořit jak s profesionály, tak s ostatními návštěvníky. Můžete získat inspiraci pro nový obchodní přístup, na dobrou knihu, či seminář. Třeba zjistíte, že někdo obchoduje velmi podobně jako vy a můžete s ním zůstat v kontaktu a probírat detaily a nuance obchodního přístupu, což vás posune oba dva dál.

Když navštívíte vícero seminářů, mentoringů, či živých obchodních místností, tak zjistíte, že různé obchodní přístupy budou mít styčné body. Jinými slovy, různí obchodníci budou v trhu sledovat stejné, nebo velmi podobné věci. Na ty se extra zaměřte a vryjte si je do paměti.

Ekvitní křivka

Co se týče vlastního obchodování, tak byste měli být konzistentně ziskoví. Pokud tomu tak, je, zaměřte na vývoj vaší ekvitní křivky. Ta by měla vykazovat pozvolný nárůst.Pokud na ekvitní křivce máte velké výkyvy (oběma směry), je to pravděpodobně způsobené obchodováním příliš velkých pozic. Pokud je příčinou velkých výkyvů na ekvitní křivce něco jiného, bude to většinou souviset s psychologií.

Analyzujte podrobně období výkyvu a snažte se zjistit příčinu. Pokud je to nad vaše síly, je vhodné se spojit se zkušeným profesionálem a pátrat po příčinách s ním. Je veliká šance, že problém odhalíte velmi rychle a navíc vám dá jasné doporučení, jak se problému v budoucnu vyvarovat.

Pokud vaše ekvitní křivka vykazuje pozvolný růst, tak se můžete soustředit na to, jak zvýšit svoji ziskovost. Nepovažujeme za vhodné řídit se poučkami typu – dejte si ziskový cíl na každý den a ten plňte. Je dobré mít cíle, ale spíše si dávejte cíle procentuální. Z počátku můžete mít například skromný cíl udělat zisk ve výši 1% měsíčně. Pokud to zvládnete, tak udělat zisk 2% znamená dělat to samé, akorát dvojnásobně zvýšit pozice.

A zde opět přijde na řadu psychologie. Cítíte se v pozicích komfortně i když máte dvojnásobné pozice? Pokud ano, tak ne této úrovni několik týdnu setrvejte a když dosahujete svých obvyklých výsledků, tak opět navyšte pozice. Opět sledujte, jestli se s většími pozicemi cíttíte komfortně.

Řízení peněz

Pokud chcete zvolit trochu sofistikovanější cestu, tak hledejte literaturu, která se věnuje řízení peněz.

Přístupů je skutečně mnoho a prakticky půjde o to, který nejlépe zapadne do vaší psychologie. Je to právě velikost pozic a ruku v ruce s tím vaše psychická odolnost, která umožní tradingem vydělat opravdu velké peníze. Většina světově známých úspěšných traderů (např. Larry Williams nebo Andrea Unger), dosahují nadměrného zhodnocení právě řízením peněz.

Vaším ultimátním cílem by tedy mělo být naučit se sledovat aktivitu velkých hráčů a obchodovat v souladu s nimi. K tomu si najít způsob řízení peněz a pozic, který nejvíce odpovídá vaší psychice a užívat si všechna pozitiva, která profese obchodníka přináší.

TIP: Pokud chcete zvýšit jistotu při obchodování a každý den vědět, jak se na aktuální trhy dívají profesionální tradeři, doporučujeme vám službu Market Profile Asistent. Díky ní získáte možnost porovnání vlastního náhledu.Odborně spolupracujeme a vystupujeme

       

            

           

 

Nabízíme spolupráci firmám a vzdělávacím institucím