Akcie

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9 Ostatní
Vyberte počáteční písmeno pojmu
Akcie

Akcie je cenný papír dokládající vlastnictví podíluakciové společnosti. Poskytuje vlastníkovi právo na řízení společnosti, podíl na zisku (pokud je vyplácen formou dividendy) a případném likvidačním zůstatku. Kromě dividendy může vlastník profitovat také růstem její ceny.

Akcie mohou být vydány na jméno, tedy konkrétního akcionáře, nebo na majitele, v tomto případě s nimi může operovat ten, kdo je současným držitelem. Hlavní rozdíl spočívá v tom, jak snadný je jejich převod na jiného majitele.

Cena akcie je určována nabídkou a poptávkou, které reagují na například na finanční výsledky společnosti, její perspektivu, ale i například popularitu.

Ne všechny akciové společnosti jsou obchodovány na burze – v České republice může vstoupit na burzu jen společnost s minimální kapitalizací 20 miliónů Kč. Česká burza ovšem nepředstavuje velký výběr takových společností (několik desítek vs tisíce společností na amerických burzách).

Související články
Další články
Související dotazy
  • „Dobrý den, zprovoznila jsem podle vašeho návodu přístup pro data na Forex a Futures. Nenačítají se mi ale data pro…“
  • „Dobrý den, Romane, chtěl bych se zeptat, na jaké platformě a přes jakého brokera obchodujete České akcie? A druhý…“
  • „Dobrý den, narazil jsem na vašem webu na článek od pana Dvořáka ohledně jeho způsobu obchodování akcií,ve kterém píše…“
Další dotazy
Menu Zavřít