Standard Poors 500 index (SP500)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9 Ostatní
Vyberte počáteční písmeno pojmu
Standard Poors 500 index (SP500)

S&P 500 nebo také Standard & Poor's 500 je index, který představuje 500 největších amerických veřejně obchodovaných společností. Obecně se považuje za nejlepší měřítko toho, jak se daří velkým americkým firmám. V tom se liší především od indexu Russell 2000, který naopak obsahuje menší společnosti.

Tento index je konstruován na základě váženého průměru těchto největších společností, přičemž čím větší společnost, tím větší váha. Index S&P 500 má širší záběr než třeba Dow Jones Industrial Average, který se zaměřuje na určité sektory. Dále se nabízí srovnání s indexy Russell, které ale zahrnují více společností vybírané pomocí vzorce (S&P vybírá komise).

Váhy jednotlivých firem mohou index ovlivňovat v případě, kdy poroste cena těch významných, aniž by to odpovídalo jejich fundamentu. Celkový růst indexu tak nemusí odpovídat fundamentu ekonomiky. V takovém případě by se S&P 500 významně lišil od indexu Vanguard 500, který obsahuje stejné firmy nicméně nedává jejich velikosti v průměrování váhu.

Štítky:index burza
Související články
Další články
Související dotazy
Další dotazy
Menu Zavřít