Státní dluhopis

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9 Ostatní
Vyberte počáteční písmeno pojmu
Státní dluhopis

Státní dluhopis je typ dluhopisu, který vydává vláda/ministerstvo financí na pokrytí vládních výdajů. Před tím, než se investor rozhodne alokovat svoje prostředky do státních dluhopisů, je nutné posoudit jejich rizikovost - politické riziko, riziko inflace, úrokové riziko.

Obecně vzato se státní dluhopisy považují za bezpečnou investici, která je ale spojená s nižším výnosem, řadí se proto mezi konzervativní investice. I přes nízkou pravděpodobnost defaultu se však už objevily případy, kdy stát zbankrotoval, například Argentína v roce 2002 nebo Řecko, které bankrotovalo pravidelně. V roce 2010 však již mělo za státní měnu euro, takže mu bankrot nebyl umožněn.

Výnos do splatnosti státních dluhopisů se může dostat i do záporných čísel, příkladem jsou 10leté dluhopisy Švýcarska, Japonska nebo Německa, kdy je investoři kupují, protože je to lepší alternativa k držení hotovosti, nebo spekulují na pohyby měnových kurzů, kdy měna v které dluhopis koupíme posílí a tím nám po prodeji nebo vypršení dluhopisu přinese dodatečný výnos.

Štítky:investice
Související články
Další články
Související dotazy
Další dotazy
Menu Zavřít