Inflace

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9 Ostatní
Vyberte počáteční písmeno pojmu
Inflace

Inflace je v ekonomii chápána jako rostoucí cenová hladina zboží a služeb za určitý čas. Jak roste cenová hladina, snižuje se hodnota peněz a jejich kupní síla. Míra inflace pak vyjadřuje její procentuální roční nárůst. Je obvykle měřena indexem spotřebitelských cen. Jejím opakem je deflace.

Inflace má v ekonomice pozitivní i negativní důsledky. Negativním efektem může být růst nákladů ušlé příležitosti z držení peněz, nejistota ohledně budoucí inflace, která může odrazovat od investování a spoření a pokud je velmi výrazná, tak i nedostatek zboží, které bude skupováno ze strachu před růstem jeho ceny. Pozitivní efektem může být třeba snižování nezaměstnanosti vzniklé v důsledku nominální mzdové rigidity.

Obecně lze předpokládat, že inflace vzniká, pokud roste nabídka peněz rychleji než ekonomika. Nízká inflace v rozmezí 2-3% je preferována před nulovou nebo dokonce zápornou inflací, neboť může pomoci snížit dopady recesí tím, že zvýší pružnost trhu práce. Inflaci má na starosti v České republice ČNB.

Štítky:ČNB
Související články
Další články
Menu Zavřít