Bitcoin

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9 Ostatní
Vyberte počáteční písmeno pojmu
Bitcoin

Bitcoin (BTC) je kryptoměna neboli elektronická hotovost. Jedná se o digitální měnu nespadající pod žádnou centrální banku nebo jednotlivého správce. Bitcoiny mohou být předávány mezi uživateli bez potřeby zprostředkovatele. Transakce využívají kryptografie (šifrování) a jsou zaznamenávány skrze tzv. blockchain.

Jeho autor nebo autoři Bitcoin vypustili v roce 2009 jako open-source software a vystupují pouze pod jménem Satoshi Nakamoto. Odhaduje se, že tento člověk nebo skupina, jejichž identita není známa (ačkoli zřejmě pocházejí z Japonska), mají ve vlastnictví zhruba jeden milion Bitcoinů, což v prosinci roku 2017 odpovídalo 19 miliardám dolarů.

Bitcoiny mohou být využity ke směně za jiné měny nebo nákup zboží a služeb. Nabízejí anonymitu a nedohledatelnost. Z tohoto důvodu jsou kritizovány jako možný prostředek pro ilegální transakce, praní špinavých peněz, ale i jako způsob jak vytvořit ekonomickou bublinu. V listopadu 2017 například dosáhl ceny 19 843,11 dolarů, v srpnu 2018 se pak cena pohybovala okolo 7000.

Bitcoiny lze koupit nebo tzv. těžit. Jedná se o výpočetně náročnou operaci, která vytváří nový blok v blockchainu. Za ten dostane těžař odměnu ve formě měny. Výše odměny se však snižuje a zastaví se, až bude vytvořeno 21 milionu mincí. Kromě výkonného hardwaru – využívá se především procesorů grafických karet, které jsou k těmto výpočtům vhodné – nelze pominout ani energetickou náročnost těžby.

Bitcoin logo

Štítky:bitcoin kryptoměny
Související články
Další články
Související dotazy
Další dotazy
Menu Zavřít