Na samém začátku kariéry jsem na tom byl jako naprostá většina traderů – chtěl jsem pracovat maximálně jednotky hodin týdně a mít víc peněz než ze zaměstnání nebo podnikání. Lákala mě představa pracovat odkudkoliv na světě jen s počítačem a internetem. Na druhou stranu, neměl jsem žádnou jistotu, jestli je moje přání reálné a  může se stát skutečností...

V tomto místě se vrátím do současnosti a k rozhodování začínajících traderů, zda má smysl uvažovat nad tím, že se z tradingu může stát zdroj jejich příjmů. Přirovnal bych to k úspěšnému byznysu – určitě vás někdy napadlo, kolik vydělávají Kvitová nebo Jágr. Uvědomili jste si ale zároveň, kolik dřiny, stresu a  neúspěchů stálo za jejich cestou na špičku a k velkým penězům?

S tradingem se to má stejně

Je to cesta o vytrvalosti, snaze, a i systematické práci, která vám je schopna naplnit vaše sny. Jen je potřeba k tomu přistoupit stejně zodpovědně jako podnikání nebo kariéře profi sportovce.“

I tak se ale spousta traderů nechá zlákat naslibovaným snadným ziskem a pečenými holuby do hu..y, tedy pardon, do úst! Líbivé zkratky prostě nefungují. Ani ve sportu (doping), ani v podnikání (korupce), ani v tradingu (AOS strategie a roboty za pár set USD). Je potřeba se rozhodnout, co od tradingu chcete.

Zbohatnutí a zisky desítky procent měsíčně?

V tomto případě počítejte s tím, že máte v plánu stát se druhým Jágrem nebo Kvitovou v tradingu nebo chcete (třeba) založit nový McDonald. Není to nemožné, ale cesta bude určitě trvat pár měsíců až let a bude vyžadovat nemalou (či spíše mimořádnou) dávku studia a práce.

Nebo vám stačí si přivydělat za pár hodin týdně?

To už je mnohem reálnější a hlavně snazší cíl. Stanete se v podstatě takovým hobby sportovcem a podle toho, jak vám to půjde, se na profi kariéru dá přeskočit vždycky. Hlavní u tohoto přístupu je, že vás nutně nemusí stát stovky hodin času, ale dáte mu jen tolik, kolik chcete nebo můžete.

Nebo berete trading jak způsob, jak si přivydělat nějaký zajímavý peníz např. na cestování nebo lepší život?

Začněte postupně, pomalu, s rozvahou, zodpovědně a klidně i s menším startovacím kapitálem v jednotkách tisíc EUR. Jak na to prakticky?

Opět se vrátím do svých začátků –  ze svých zkušeností doporučím dvě možné cesty:

  1. Připravte si krátkodobé obchody a ty pak hlídat pomocí alertů a notifikací v mobilu s následným řízením přes mobil nebo VPS.
  2. Obchodujte dlouhodobé obchody na základě denního grafu, které stačí zkontrolovat jednou nebo dvakrát týdně.

Říkáte si, kam se poděla možnost „ jen tak si sednout k PC při chvilce volna, honem tam něco namačkat a pak zase pelášit? Nebo vylézt z moře na pláž a pod slunečníkem si zobchodovat  zkontrolovat robota, který zisky generuje sám nebo rychle a hodně vydělat pomocí binárních opcí?“ Nepoděla se nikam – žádná taková cesta neexistuje, i když i já ji v začátcích hledal. 

Základem každého obchodu je pořádná příprava. To znamená, podle předem daného a vyzkoušeného systému nebo klíče si projdu potřebné grafy na sledovaných trzích, vyberu ty „nejlepší“ a na nich si připravím úrovně nebo scénáře, co a kdy budu chtít dělat.

Trading je o pochopení, jak trh/burza funguje, kde a kdy je moje výhoda a kde je pravděpodobnost s rozumným rizikem na mé straně – a až je tato úroveň konfrontována s tržní realitou nebo nastane připravená formace, tak ji zobchoduji.

V praxi to pak může vypadat tak, že si ráno nebo večer nachystáte krátkodobé obchody, nastavíte si alerty v mobilu a pak po upozornění je odkudkoliv (i z té oblíbené pláže) zobchodujete. Z mé zkušenosti a traderů kolem mě je jednodušší druhá možnost, tj. jednou týdně nebo za 14 dní si projet všechny trhy na denních a vyšších grafech a ty pak párkrát týdně zkontrolovat. Je to méně náročné na koncentraci a stres.

Možností, jak začít, je zkrátka celá řada. Aktivní investování do akcií, komodit, nových technologií, kryptoměn a jiné. Jeden z mých přístupů už jsem ukazoval na výsledcích s 10ti letou historií v mém článku o Investech na FOREXu.

Je to už ¾ roku, co jsem svůj Invest trading poodhalil, tak aspoň v rychlosti, jak si vede?

Všechny způsoby řízení za letošní rok v zisku v rozmezí 774 až 1466 pipů. Příprava jednou měsíčně nebo jednou za 14 dní a na zobchodování nebo řízení pozice mám 48 hodin od alertu.

To berte pouze jako inspiraci a příklad pro zamyšlení.

Ať Vaše cesta vede jakýmkoliv směrem, přeji vám, ať je úspěšná a dělá vám radost.