Jedná se o společnost Unipetrol a.s. O této společnosti jsme již psali 1. 9. 2010 "Které CZ akcie jsou dle HV naši favorité", kurz se v té době nacházel na 225 Kč, akcii jsme predikovali pokles neboť výsledky a výhled společnosti neodpovídal rychlému růstu, který nastal na začátku roku. Akcie následně poklesla pod 200 Kč, kde se již drží několik měsíců. Jakoby investoři vyčkávali na zveřejnění výsledků (10. 2. 2011) a až pak se rozhodnou jestli opět začnou nakupovat či prodávat akcie.

Dne 26. 1. 2011 management společnosti oznámil předběžné výsledky společnosti za 4Q 2010. Dle našeho náhledu společnost dosáhla velmi slušných výsledků v rafinaci ropy, kde se jí nadále daří udržet si velice slušnou marži. Avšak, kde se společnosti jednoznačně nedařilo, bude podle nás petrochemie a maloobchodní prodej. Zde společnost  musí čelit klesající marži a nižším prodejům paliv ve své síti, to je zapříčiněno především zvýšením spotřební daně na PHM.  Výsledky za 4Q 2010 budou také negativně ovlivňovat kurzový vývoj CZK/USD.

Nejen proto dále predikujeme, že výsledky budou horší, než očekávají investoři a na základě toho očekáváme, že nastane další výprodej akcií. Zajímavé bude také sledovat komentář managementu ohledně vývoje prodejů v následujících kvartálech. Pro pokles akcie také mluví i to, že pro společnost bývá vždy nejslabší první kvartál roku.

Podíváme-li se na níže uvedený graf, který reprezentuje přední petrochemické společnosti, zjistíme, že společnosti, které se zabývají težbou a zpracováním ropy již několik měsíců vykazují růst, což se nedá říci o společnosti Unipetrol, která své zisky z počátku minulého roku částečné zkorigovala. V případě, že by nastala korekce akciových trhů,  budou akcie společnosti  Unipetrol a.s. oslabovat daleko více, než její konkurenti. Na základě všech zmíněných fundamentálních faktorů se očekáváme, že akcie  bude mít v následujícím období spíše tendenci klesnout k 160 Kč než růst nad 200 Kč. My hodláme s nákupem vyčkat na lepší ceny.