Před měsícem jsme upozorňovali na velkou pravděpodobnost výrazné korekce zlata a pro klienty produktu České a americké akcie jsme zadávali vstup na GLL (Ultra Short ETF gold). Nyní cena zlata spadla ze 1900 USD za trojskou unci na 1600 a je čas realizovat profit. Nyní je pravděpodobnost dalšího růstu nebo poklesu přibližně vyrovnaná. 

NA grafu níže je vidět, jak jsme to konkrétně zobchodovali. Výstup bude dnes (26.9.) po otevření trhu.

 

Ještě připomínáme, co nás k tomuto obhcodu vedlo zatím, co všichni zlato vzývali nad 2000 USd za unci: (kompletní citace článku z 25.8)

Podívejme se na zlato trochu jinak, v dobách nejistoty, recese, nestability akciových trhů nebo války je bráno zlato jako bezpečný přístav pro investory. Mělo by ochránit vaše finanční prostředky před znehodnocením. Proto zlato oprávněně posiluje již několik let. V poslední době růst ještě zrychlil. Zlato tak za poslední 2 roky nezažilo žádnou velkou korekci, která by mu jistě prospěla.

Dlouhodobé fundamenty a technická analýza nadále naznačují, že by zlato mělo nadále posilovat, ale my si to nemyslíme. A proč? Je to jednoduché, na trhu se zlatem můžeme sledovat pokles poptávky za 2Q 2011.  Raketový růst v posledních týdnech nám připomíná technologickou bublinu z roku 2000 a nemovitostní bublinu z roku 2008, analytici jako již kdysi v minulosti se předhánějí s vyššími cílovými cenami a očekávají, že v brzké době prolomí 2000 USD za trojskou unci, ale vůbec nereflektují rizika ve svých analýzách.

Podíváme-li se na poptávku po zlatě za 2Q 2011, zjistíme, že společnost World Gold Council zveřejnila statistiku celosvětové poptávky po zlatě. Ta poklesla ve druhém čtvrtletí o 17% na 920 tun. Za snížením poptávky stojí především nižší nákupy investorů pomocí ETF certifikátů a to o 37% na 359 tun. Zajímavé je, že spotřeba ve šperkařském průmyslu stoupla o 6,2% na 443 tun. Nadále je vidět, že největší spotřebitelé zlata na světě Indie a Čína nadále zvyšují své nákupy, oproti předchozímu kvartálu zvýšily o 38%, respektive 25%. Své zásoby zlata postupně navyšuje Thajsko, Jižní Korea, Kazachstán, Mexiko a Rusko.

Naproti tomu známý investiční „mág“ George Soros své pozice ve zlatu významně zredukoval. Obává se krátkodobého poklesu. Velmi podobný náhled na trh má i banka Wells Fargo, která upozorňuje na více jak 30% nárůst ceny od začátku roku a tak upozorňuje na možnou tvorbu investiční bubliny.

Tyto fakta a názory nám potvrzují, že zlato je již nyní živeno z velké části pouze pozitivním sentimentem a může velmi brzy nastat situace, která byla na stříbře – rychlý propad o desítky procent. Proto jsme v našem produktu České a americké akcie – řízené portfolio avizovali vstup dne 22.8 do GLL, které již dosahuje zhodnocení 12%. Celé investiční portfolio pak 17% za tento rok. Zpět ale ke zlatu.

Zlato nejsou peníze a nenese žádný investiční výnos, ve skutečnosti je navíc spojeno s náklady na přepravu a uchování. Je velmi důležité si říci, že nákupy zlata a tím vyvolaný růst v posledním měsíci byl vyvolán panickým chováním investorů, kteří se obávali možného krachu Řecka, Potrugalska, Španělska a Itálie. Zlatu prospěla zpráva o snížení ratingu USA, investoři se začali obávat recese a zachvátila zlatá horečka.   Přestože významné světové ekonomiky zpomalily, není to až tak tragické. Společnosti oproti roku 2008, kdy nastala hypoteční krize, disponují daleko větší finanční rezervou, provozní náklady mají pod kontrolou a nejsou tak zadlužené. Většina společností také očekává stabilní výhled pro 3Q a 4Q 2011.

To nás vede k tomu, že cena zlata velmi rychle a neadekvátně stoupla k 1900 USD za trojskou unci, zde jsme se rozhodli spekulovat na pokles ceny prostřednictvím nákupu ETF GLL. Otevřeli jsme malou pozici a jsme připraveni pozici navýšit, pokud by cena stoupla k 2000 USD za trojskou unci. Na grafu jsme naznačili možné dva scénáře, které očekáváme – viz níže.