Abych si zachoval duševní zdraví, musím začít sportem – NHL stále válí Pastič, Kubalík dobří hokejisté a baví mě na ně koukat. Ester i když teď se jí to úplně nepovedlo, tak stále v popředí a skvělá. Koukal jsem teď na basket Satoranský Chicago proti New York a i když mám Tomáše vážně rád, tak má to těžké, speciálně s tou marodkou Chicaga. 

Upřímně jsem velmi rád, že můj sarkasmus na vše ještě čtete, jen ono sledovat světovou globální politiku plus dění doma z pohledu normálního člověka vers. tradera je opačný úhel pohledu. Je náročné sledovat debilitu, která se ve světě děje a psát to s nadhledem, ale jako trader musíte mít vypnuto a jdete s trendem, tedy většinou s velkými penězi a ty právě jedou tu debilitu pro obrovské jachtaře J. Burza slouží k převodu peněz od slabších, ignorantnějších, hloupějších, nebo prostě jen těch od těch co se bojí k těm, kteří je rádi oberou. Mnoho trendů a cen na burze nemá žádné logické vysvětlení a není chytré tam tu logiku nějak extra hledat. Prostě jet jen s trendem, pochopit, že velcí na burze obírají malé, 80% lidí přijde o peníze dříve, či později, 10% bude na svých a 10% vydělává obr money. Vydělávání peněz na burze je přímo úměrné řízení peněz, znalostem a hlavně a především neprat se s velkými penězi o své pravdě. Když jdou akcie od roku 2008 nahoru, tak že to je na úkor dluhu většiny lidí, kteří na to dříve, či později doplatí, nesmíte řešit.

Proč to píšu? Protože velké money často stojí za velkým shitem, za něčím, co normální člověk považuje za zvěrstvo a nemohl by tak nikdy jít a kupovat třeba po teroristickém útoku, kdy zemře 6000 lidí, běžte a hned kupte. Většina to neudělá, tedy kromě velkých peněz. Většina zpráv v médiích je zkreslená, 90% toho, co čteme, musíme brát s rezervou a sarkasmem nebo to prostě vypnout. Hodně zpráv a také pohybů cen na burze je zmanipulováno a je jedno jestli se k tomu použije televize, web nebo v extrémech válečný konflikt, nemoci, viry, atd. Pokud chcete být konzistentně ziskoví obchodníci, tak nesmíte moc řešit zprávy a jet s trendy. Začátky trendů jsou nejtěžší odhadnout a trefit a všeobecně lze říci, že dlouhodobé trendy se nemění ze dne na den, i když přijde pro daný trh na první pohled „smrtelná“ zpráva. Týdenní trend se jen tak neobrátí, protože velké money to prostě chtějí takto a je jedno jestli to retailu dává logiku nebo ne. Příklad je aktuální cena plynu, která je na nejnižších cenách v historii a v podstatě se nevyplatí těžit. Pro mnoho ropných společností a dokonce zemí cena ropy měla být nad 50USD, jinak se jim nevyplatí těžit. Když na tom ale máte postavenou ekonomiku země, tak co s tím uděláte?

Retail si jednoduše najde a spočítá, kolik by měla být cena ropy, to samé pro maso, cukr, akcie, forex, všechno. Lze si udělat podrobné analýzy všeho a dopracovat se k nějaké logické ceně pro vybraný trh. Ovšem cena může být velmi dlouho mimo realitu, logiku každého. Jako trader, spekulant tohle nemůžete řešit. Nemůžete řešit, že je nějaký virus, corona, kterého se teď každý na světě bojí a na druhé straně cena akcií nebo ropy půjde nahoru. Jde to nahoru, jedeme v trendu nahoru, spekuluji nahoru. To, že jsou někde na světě díky tomu lidi v karanténě nebo i hůře, nemohu jako spekulant řešit, když to velké money poženou nahoru.

Do toho geopolitika a dění ve světě když to sledujete, tak musíte být hodně nad věcí, aby Vám z toho nebylo lehce nevolno. Jako trader ovšem vyhledáváte právě situace, které nejsou normální, kde se něco děje, je celkem jedno jestli to je na první pohled negativní nebo pozitivní, ale emoce dělají trendy a na těch se vydělává.

Zde je právě aktuální případ trendu Corona Viru, kde mezi lidmi na celém světě je panika. Je celkem jedno bavíme-li se o lidech v Asii, Americe nebo Evropě, dav se chová všude stejně. Nemusím to popisovat, víte co se děje s rouškami, potravinami, vodou, atd. Každý den otevřete jakékoliv média a hlavní zprávy jsou coronavirus. Můžeme se dohadovat a vymýšlet konspirace o vzniku viru, ale podložené to není. Samozřejmě je zde pár podivných náhod, třeba že ve WuChanu je laboratoř na výzkum nejnebezpečnějších virů právě ze stejné skupiny jako Covid (Corona). Laboratoř je pár metrů od zmíněného rybího trhu, kde se údajně měl nakazit první roznašeč, ale ne z laboratoře, ale z nějaké polívky z netopýra nebo hada, myši, nevím, každý píše něco jiného. Četl jsem i jiné konspirace o té laborce, ale to není potřeba řešit kdo, jak, proč, jestli, atd. To, že Čínská vláda se zachovala jak pitomci, když už byl vir rozjetý na začátku prosince, ale bylo pár nakažených, je podobný šlendrián, jako přístup Rusů k Černobylu. 

Prostě to ale tak je a teď tu je nějaký vir a teď jaká jsou k němu fakta? Všichni víme, že nejvíce nakažených je v Číně, skutečné počty ať už nakažených, mrtvých nebo vyléčených v Číně bohužel musíme brát s rezervou, protože z burzy vím moc dobře, že Čína lže o všem už roky, manipulace všeho, kopírování všeho, lžou celému světu o ekonomice, armádě, tak nevěřím tomu, že tady říkají skutečnost.

To samé v bledě modrém Írán, zde celý svět spekuluje, že nakažených a mrtvých je podstatně více, než jejich vláda tvrdí. Relevantní data a nějaké jasné závěry co způsobuje vir, jak se šíří, kolik lidí se infikuje, kolik se vyléčí a kolik umře, získáme až ze zemí, kde prostě není důvod něco skrývat. Čili třeba Singapur, Německo, Itálie, USA, Japonsko, Jižní Korea, atd.

Zatím z dostupných informací je jasné a potvrzené, že na vir umírají staří a nemocní lidé a že se více než polovina z nakažených (data z Číny, takže s rezervou) uzdravila. Aktuálně na světě potvrzeno cca 90000 nakažených lidí a přes 51000 vyléčených. Čím je člověk mladší, tím má šanci na plné uzdravení vyšší. Celosvětově neumřelo jediné dítě, žádná informace o úmrtí lidí do 20 let. Do 39 let je úmrtnost skoro nulová. Zatím všichni lidé, kteří umřeli mimo Čínu, byli staří a nemocní. Samozřejmě i to je smutné, ovšem člověk s podlomeným zdravím v tomto věku, bude mít problém i s obyčejným nachlazením. To je myslím extrémně, extrémně důležitá informace, protože je zcela jasné a zřejmé pokud máte dobrou imunitu a jste mladší, než 59 let, tak i když ten vir dostanete, dostaneme, tak dle současných informací se šance na vyléčení blíží 100%!!!!

81% veškerých pacientů nakažených virem Covid-19 mají velmi slabé příznaky podobné nachlazení s teplotami do 38°C, 14% pak mají problém s dechem, dušnost, vyšší teploty a jen malé % je v kritickém stavu a i z těch umře jen polovina a dle studií zdravý člověk tak prostě normálně vir přejede na obyčejných medikacích podobných obyčejné chřipce. Prostě jejich imunitní systém je z toho dostane.

Děti mohou dostat coronu, ale jejich imunitní systém na tento vir funguje lépe, než u dospělých, takže úmrtnost dětí nula. Děti nemusí mít skoro žádné příznaky, přesto vir mají a mohou jej roznášet. Pro ně nula problém, ani nejdou do nemocnice, pro jejich staré rodiče ovšem může být špatné.

Co je zajímavé, tak přes Čínský Nový rok navštívilo Thajsko přes 3miliony Čínských turistů. To už byla Corona rozjetá, sice ne takové psycho, jako je nyní, ale už to jelo. Kolik je v Thajsku evidováno nakažených, kolik lidí umřelo, jak rychle roste epidemie v porovnání třeba s Itálií, Íránem nebo Německem? Kolik Číňanů navštíví za měsíc Itálii, Německo a Irán dohromady? 3 miliony ani omylem, jestli pár set tisíc, tak je to až moc. Kolik nakažených je třeba v Kuwaitu, Ománu, a nebo co třeba Austrálie, kde je nyní vedro? V Austrálii žije přes milion Číňanů a letecká doprava tam byla omezená až koncem ledna, když už v Číně bylo desítky tisíc nakažených? Když se podíváme na rychlost šíření viru v zemích, kde je „chřipková teplota“ vers. v zemích, kde je teplota vzduchu nad 20°C, tak se ukazuje, že virus nemá rád moc teplo, protože se v zemích s vysokou teplotou vzduchu evidentně nešíří rychle. Srovnejte třeba Sydney vers. Milán. V Sydney stovky tisíc Číňanů, Chinatown, v centru města samý Číňan a miliony turistů ze všech zemí světa. Vedle toho Milán a vesnice 50km od něj. Copak tam jsou nějací Číňané? Teplota v Miláně 10°C, Sydney 25°C. Teplota Vietnam nebo Kuwait vers. Irán. Kuwait, který evakuaoval nějakých 800 lidí z Iránu a mají 56 nakažených, kde 90% je z Iránu, z Kuwaitu ani jeden jediný. Samozřejmě nemůžeme mrknout na mapu světa, v Africe není nic a říci je to jasné – přijde teplo a je po všem. Nicméně Austrálie, Nový Zéland a arabské země jsou myslím na tolik civilizované, že zde jsou čísla uvěřitelná.

Malá poznámka k Iránu, po webech kolují videa, kde Iránci olizují zdi v mešitách na ukázku toho, že se Corony nebojí. Iránská vláda se nechala slyšet, že rozhodně nehodlá zavírat mešity, kde se schází tisíce lidí. V Jižní Korei jedna jediná ženská přišla s vysokou horečkou do kostele ve městě Tegu a z téměř 6000 nakažených lidí je 60% kvůli této osobě!!! Na rozdíl od Iránu Korea ale proti Coroně drsně jede, dělají 20000 testů denně, jsou extrémně obezřetní, mají vysoký stupeň pohotovosti a snaží se vir potlačit. Irán na to z vysoka dlabe a celý svět v podstatě trne, že počet nakažených a mrtvých v Iránu je diametrálně vyšší, než uvádějí. Ono pro mě za mě ať se tam klidně zblázní, ale představte si, že v Evropě se dělají obrovské manévry (což mi připadá lepší, než to nechat), každá vláda je extrémně opatrná, lidi jsou uvědomělí a pak někdo přiletí z Iránu a nakazí x set lidí. 

Každopádně a tím bych Coronu jednou navždy opustil, přečtěte si názory předních českých lékařů na toto téma. Všichni to komentují stylem chřipka, zbytečná panika, což si myslím dost podobně. Mám několik kamarádů lékařů a všichni se diví, co lidé dělají. Já osobně to beru s rozumem, nebagatelizuji informace o hygieně, imunitě, jsem pohybově aktivní a beru to úplně normálně jako chřipku. Když ji dostanu, tak to normálně zkusím vyležet, klasika jako vždy, když to bude out, zajdu k doktorovi. Nestýkám se s lidmi ze zasažených oblastí, nemám potřebu navštěvovat akce s tisíci lidmi a prostě na pohodu. Nakaženo 90000 lidí, z toho 90% v Číně, kde jsou různé respirační nemoci každý rok a umře na to desítky tisíc lidí také a nikdo to neřeší. Mimo Čínu když někdo umřel, byl starý a nemocný a ještě mnoho z nich se nakazilo v Číně. Dnes více lidí vyléčeno, než nakaženo, prostě to je celé extrémně nesmyslně přepálené a nesmysl. K tomu si přidám něco ze znalostí geopolitiky, jednání loupežníků a celé si myslím je to vykonstruované a „někdo to zařídil“, i když samozřejmě nikde tohle potvrzené není.

Dobré, nekomentované info novinářskými plácali o Coroně naleznete zde: https://www.worldometers.info/coronavirus/

Jen když se zamyslíte, tak proč to vzniklo v Číně, dále nejvíce postižené země jsou Irán, Jižní Korea a Itálie. USA téměř nikdo, Rusko nikdo. Čína jejich dluhy a ekonomika na steroidech už roky vyvolává otázky, jak dlouho ještě takto pojedou? Itálie nejzadluženější ekonomika Eurozóny. Německo po letech nesmyslné bambulárny klesá výroba aut. Irán velký nepřítel a osina pro USA. Od roku 2008, celý svět enormní dluh, mnoho korporací už roky nevykazují zisky (40% společností v SP500 ztrátových), akcie v nesmyslných cenách, nemovitosti ceny out, vše předražené daleko více, než lidé vydělávají. Penzijiní systém každé západní ekonomiky neřešitelné, zdravotnictví v USA, Číně neřešitelné, do toho emigrace do Evropy a politici neví co s tím, i když se dušují, že to je super.

Když se vyvolá celosvětová panika, že je tady nějaký vir, který může zabít miliony lidí, tak vedle toho se může „zamaskovat“ jiný problém. Nevím, co by to mohlo být, možností se nabízí hodně. Krach nějaké světově rozšířené banky, krach nějaké nadnárodní společnosti, migrace milionů lidí, teror, změna režimů, systémů, vlád, atd. Teď většina lidí řeší vir a zbytek prostě „projde“ bez povšimnutí. Když nyní ale přijde „nějaká další jobovka“, tak na to zareagují trhy, ekonomiky.

Přesuňme se k ekonomice, burze a co se děje ve světě. Nikdo pořádně neví kolik továren v Číně je zavřených, kolik lidí nepracuje, ale logicky pokud by čísla z Číny byly reálná, což vzhledem k posledním katastrofálním datům z výroby celkem odpovídá, tak jejich ekonomika dostává pěkně za uši. Strašný export samozřejmě dopadá na všechny ostatní ekonomiky světa, zpožďují se dodávky na výrobu všeho a tak logicky zpomaluje i svět. Resp. kdyby ekonomiky, trhy zpomalovaly, tak to bylo ok, ale nyní to na trhu nevypadá jako zpomalování, ale krach na základě paniky. Akcie vypláchly z high v % nejvíce v dějinách a to už je dost rychlé i na loupežníka.  

No a to samozřejmě nemohou loupežníci potřebovat. Takže se sešlo pár „chytrých“ hlav z G7, šéfové centrálních bank a jsou ready odvrátit rychlý sešup celého světa. Aktuálně FED snížil sazby o půl bodu, což naposledy udělali v roce 2008, zároveň navýšili REPO (papírky zdarma pro největší banky světa) na 120miliard denně, což je 4X více, než kdy bylo denní REPO nejvíce v historii burzy. K tomu Čína samozřejmě snížili, plus už dávno zakázali shortování akcií, plus sypou do systému nejvíce peněz v historii. Australané snížili, Angličané ještě ne, ale Carney rovnou řekl, že jsou ready. Ostatní centrální banky jsou myslím také nažhavené nasypat do trhu nesmysl.

Když jsem četl jejich komenty, tak volným překladem dle mě to je výkřik do tmy. Svět vidí a řeší vir, já mám takový pocit, že oni ví ještě něco jiného, než je vir a připravují se na to. Každopádně teď panické výprodeje zastaví vakcína nebo to, že to prostě ten vir dostanou všichni, tím se zjistí, že to je o něco horší chřipka, lidé si vybudují imunitu a bude po všem. To ovšem může trvat měsíce a během té doby trhy vypláchnou, popadají akcie, nemovitosti, bude nezaměstnanost, prostě to, o čemž se už mluví roky, ale vždy když to vypadá, tak přijdou Centrální banky a prostě to uplatí neexistujícími penězi. O tom už jsem psal x krát, víme.

Aktuálně razantní snížení sazeb a největší money v historii by ale mohly trh od volného pádu, který předvedly minulý týden, zastavit. Nemohou nastartovat výrobu, když budou zavřená města, pojedou jen základní věci, lidi nebudou utrácet, tak prostě ekonomika nepojede. Už nyní má většina zemí okolo světa obrovské ztráty, za všechny třeba malinkatý Ostrov Bali, kde lidé přestali cestovat a vzhledem k tomu, že 80% příjmu celého ostrova je založené na turismu a ztráty jsou cca 500milionů USD, tak jsou na krach. Itálie při zavřených Benátkách, lyžařských střediscích, Miláně a dalších ekonomicky velmi důležitých regionech přicházejí o miliardy. Do již před tím dost nahnuté ekonomiky je toto velmi citelný zásah.  Nicméně pokud by se v dohledné době objevila vakcína (několik farmaceutických firem se nechalo slyšet, že vakcína bude do pár týdnů a jedna nejmenovaná Německá farma už údajně zkouší vakcínu na zvířatech), léky a nepřijde nějaká velká jobovka, tak se trhy zblázní nahoru a vše bude pokračovat minimálně do voleb v USA. Mimochodem výběr demokratického kandidáta nyní hýbe Amerikou a samozřejmě i trhy, ale o tom si řekneme příště. Každý demokratický kandidát propaguje jiné odvětví ekonomiky, takže třeba teď dostal hodně „bodů“ Biden a ten je plusový pro zdravotnictví. Akcie z tohoto sektoru tak vyletěly mnoho %. Příště si řekneme více, jak říkám.

Co se tedy děje nyní na burze, co je dle mě dobrá investice, kam uložit peníze? Jak říkám hlavní jsou teď Centrální banky vers. „nějaká jobovka“ a vakcína. Pokud nebude jobovka, tak jak říkám Centrální banky to na pár dní možná zastaví, možná otočí. US data nejsou špatná, Corona virus zatím nezpůsobil žádné ekonomické škody v USA, alespoň ne na první dobrou. Do návratu do swingového trendu up na akciích už by to ovšem byl neskutečný výsměch, když bude omezeno půl světa. Polovina US firem má velkou část příjmů a výroby založené na Čínském trhu, a když tam je x set milionů lidí doma, tak co to asi dělá s jejich daty? Včera velcí investoři po zásahu FEDu se sazbami kupovali, bylo to patrné na tzv.dark pool transakcích, což jsou velké money obchody mimo oči retailu J. Velmi dobrý indikátor, co se bude dít. Proto jsem říkal ráno na Facebooku, že veřím v růst akcií, což se stalo a US akciové indexy vzrostly o 4%. Teď je dobré sledovat repo objemy FEDu každý den, co budou dělat. Před týdnem dávali do trhu 30mld USD denně a celý svět si myslel, že to je dobře ulítnutý. Teď jsou na 4x tolik a velké banky včera chtěli dokonce 180mld dolarů denně. Nedivil bych se, kdyby FED přišel s 200mld denně repo, možná 300, 400 nevím, už i 30 je debilita, cokoliv nad, je mimo, protože na druhé straně to je dluh a totální zničení měny. To se ovšem neřeší už od 2008. Takové nesmysly ty akcie prostě natlačí up i když nebudou mít firmy žádný zisk a ekonomika bude na plech. OVŠEM POUZE KRATKODOBĚ. Pro raketu up potřebujeme rozjet zpět svět se vším všudy. Pokud bude Corona trvat, akcie zahučí a nikdo s tím nic neudělá. Zlato myslím zůstane jak je, nebo půjde nahoru zase v závislosti na vývoji okolo viru PLUS jobovka někde něco. Ropa by neměla jít swingově jinam, než dolu, když je letecká doprava o 70% nižší, lodní skoro stojí, továrny stojí a poptávka tedy malá. Samozřejmě tomu ovšem mohou pomoci OPEC a Rusko s omezením produkce, pro ně cena ropy pod 50USD je zásek do rozpočtu. Takže ropa sice nelogicky, ale dle grafu mohou jít up někde k 55 USD, zase ovlivněné Coronou. Bude také končit zimní sezona a to moc cenám nepřidá.

Dolar to je oříšek, ale pokud by měl přijít výplach akcií, tak USD se bere jako bezpečná světová měna, tudíž money půjdou do USD a tak dolar bude posilovat.

Bitcoin akutálně jsme na supportu okolo 8400-8700 do cca 9600USD, pokud cena projede 8400, tak pád k 7200 a zde long.  

Dlouhodobě a investičně panika přejde, ten vir se „nějak“ vstřebá, ať už vakcína bude nebo ne, bohužel to bude pár týdnů, možná měsíců psycho, ale rozhodně žádný konec světa to není. To je blbost. Každopádně a jako vždy lidé by měli mít úspory, ať už to dopadne jakkoliv. Problém je, že od 2008 se lidi tak rozežrali a zapomněli na to psycho tenkrát, že dnes většina má obrovské dluhy a nikdo si vůbec nepřipouští, že by náhodou mohla přijít zase nějaká krize. Sice o tom všichni slyšeli a četli všude, ale za ty roky, kdy vždy přišla Centrální banka a půjčili na vše a „zachránili výplach“, tak si nedokáží představit, že třeba nebude práce nebo že by došly money. Práce je všude hafo, i největší tupec si najde obratem dobrý job vzhledem k jeho znalostem a tak šetřit na co? Nabrané hypotéky, napůjčované money, úspory žádné. Tak to má většina populace ať už tady nebo jinde. A teď se tedy zase budou spoléhat na „záchranu“.

Aktuální období je crazy, každý člověk by měl mít vyvážené portfolio s větším % bezpečných aktiv a naopak menším zastoupením třeba v kryptech. Zlato, stříbro by snad měl každý, i když ho Centrální banky manipulují a dokonce Salvini řekl takový nesmysl, že by se mělo znárodnit. Při větších penězích nemovitost a za mě spíše zemědělská půda, než třeba komerční nemovitost na pronájem. Obligace je stálice, zde volba mezi jistotou třeba elektráren, vodáren s výnosem plus minus nic, až třeba k farmám na 4-6% ročně a nebo crazy Argentina, Řecko, Itálie. Jak teď teče na trhu pomyslná krev a všichni se bojí kupovat, tak to je období, kdy právě chcete kupovat. Samozřejmě to ale je rizikové, kupovat nyní akcie je dost odvaha, tak menší část portfolia, možnost použít opce na zmenšení rizika. Ropa podobné, dle logiky celosvětové poptávky by měla fičet dolů, ale podívejte se na graf, jak je ten trh sražený. Krachnou OPEC a Rusko nebo se to prostě nějak „udělá“ a cena up i když se nepojede naplno v Číně. Oblíbený plyn, který je na nejnižší low v historii a padá a padá, ale i když na 30US se už těžko vrátíme, protože díky novým technologiím v US to je blbost, ovšem 1.50US je blbost. Reálná cena je okolo 2.00-2.200USD.

Hups, je ještě dost co říci, třeba o migrantech na Řeckých hranicích, nebo Turecku s Ruskem, ale dnes už mám dost, jestli jste to dočetli až sem, díky a zase next time.

To se vrátím k normálu stránky, dvou. Ciao