Vánočky se blíží, není čas na zábavu, všichni musíme okamžitě nakoupit všechny dary, vykoupit všechny ty slevy a připravit se na maximální obžerství. Pár dní si vydechnout a pak poslední den v roce vyjet na ty nejkrásnější hory, kde nejsou žádní lidé a tam se přes den osamoceni kochat nádhernou přírodou. Večer si pustit s kamarády ten nejlepší Silvestr s Helenou, Michalem a dalšími oblíbenými pěveckými esy z Václaváku a za sežrání několika talířů s chlebíčky a vylemtanými několika lahvemi alkoholu přivítat HAPPY NEW YEAR.

Jdeme na události ze světa. Začneme tím, že se investičně připravuji na rok 2020 a zaujal mě článek z Bloombergu, kde 57 fond manažerů, strategů a traderů hodnotí atraktivitu měn, akcií a bondů mimo „klasiku“ ze „Západu“. Jsou to jen hrubá data, nic na beton, ale v některých zemích mám stejný názor, tak mi to něco dalo. Třeba atraktivita Ruska, Indonésie a Indie. Každá země má pro mě své plusy, dám vědět více začátkem roku.

Samozřejmě musíme začít Brexitem, kde na plné čáře volby v UK vyhráli konzervy v čele s Johnsonem a oproti ostatním stranám měli takovou převahu, jakou UK nepamatuje od dob Železné lady - Thatcherové. Pro UK se tak velmi přiblížil Brexit, konečně snad skončí 3 letá bambulárna, kdy každý měsíc to bylo jinak a nikdo vlastně nechápal, co se tam děje. Pokud tedy Brexit bude, tak to doufejme pro EU a UK aspoň nebude chaos, a i pro to to pro anglickou měnu bylo dle očekávání velmi pozitivní. Nicméně ten nárůst byl dle mě příliš velký a libra si koleduje o korekci. Dlouhodobě si ovšem myslím, že do UK nyní začne proudit velký kapitál a libra bude posilovat. Každý propad měny je tak v podstatě lepší příležitost k investičnímu nákupu.

Další zpráva je první vystoupení nové šéfky ECB Lagarde a hned překvapení, že nechce jet stejnou retoriku, jako Draghi, tedy drsně dovish, Euro do kopru. Zároveň ovšem řekla, že nechce být ani extra pozitivní, spíš tak klasicky, politicky a to vysloveně řekla, že chce být jako sova, která bude dozírat, co se bude dít. Česky Euro zůstává se sazbami nejatraktivnější měna pro fondy a zahraniční banky na dluh, ale nejhorší na držení. Logicky jak jsem psal minule, negativní sazby znamenají, že se vrací méně, než se půjčí, takže ideál nabrat si maximum, co jde a koupit něco, co má vyšší úroky. Změna sazeb se nekoná, EURO JE investičně long.

Oproti tomu minulý týden vylezl Jeremy Powell, šéf Fedu a vypálil do systému největší money v historii. Za pár týdnů FED narve do systému více než 500mld USD přes repo obchody a důvod je prý likvidita bank přes vánoce. V plánovaném tempu pak do poloviny ledna přesáhne deficit Americké centrální banky pouhých 4.5 bilionů USD. Český překlad Repo obchodů je, že Čína, Swiss a Japonci přestali kupovat jejich dluhy, tak to prostě dělá FED a ve velkém. Zajímavé je, že do toho stříkají takové řachy, tak neskutečné peníze a údajně nemají inflaci. Dle mě inflaci mají a daleko větší, než se udává, stejně jako každá země, která stříká papírky do systému a jediný podklad pro to jsou kecy vyšílených politiků a bankéřů. Nemusíme chodit daleko, furt to říkám dokola. Kolik stojí nemovitosti, nájmy, elektřina, kolik voda, plyn, potraviny, služby, vše je výrazně dražší všude na světě a platy jsou vyšší, ale ne o tolik, jako je vše předražené. Každopádně a pro zajímavost, to, co nyní FED provádí, jsou nejrychleji stříkané peníze do systému od roku 2008, když to hučelo dolů.

S tím souvisí i Trump a nejdříve jeho vyhazov, kde je docela reálné, že se stane 3 prezidentem v historii USA, kterého vyhodí z funkce. Demokrati říkají, že tak zachrání ameriku, já i když Donnieho nemusím, tak tahle bambulárna okolo světa je jeho velká zásluha. Resp. on je hlásná trouba, kdo to vymýšlí a financuje je spekulace. A vzhledem k tomu, jak debilně a přehnaně to narvali nahoru, tak když ho vyhodí z funkce, tak akciový trh je dle mě na mega, mega výplach daleko větší, než 2008. Samozřejmě on to FED nenechá šlehnout za 3 měsíce o 10 let zpátky, ale zamysleme se, jaké mají nástroje? Aktuálně jedou největší QE v historii, i když říkají, že to repo 500mld není QE. Oficiálně ne, česky co to tedy asi je? No je to to, že rozdávají money všem velkým, aby si kupovaly své akcie a bankám, aby kupovaly dluhy USA. Dluh neřeší a nebudou řešit? Takže v únoru pojedou snad bilion US nebo co? Do nekonečna to nelze. Ok tak co sazby? Když zvýší, znamená to dražší peníze a v tu chvíli akcie krach, když sníží tak levné peníze, ale potřebují to firmy, když už nyní mají nejnižší nezaměstnanost v historii? Status Q pro milý FED a status Q pro demokraty, pokud Trumpa dostanou out. Pro trhy to myslím prostě bude extra volatilita podobná roku 2008 a všichni budou spoléhat na centrální banku, že zachrání průser… No nevím, nevím.

Ještě k Trumpovi a clům, které měly být rozhodnuty nyní 15.prosince., resp. fáze 1. Zkráceně jak USA, tak Čína údajně souhlasí s menšími cly, Čína má odebrat více zemědělských produktů a USA má ubrat z cel, ale nic není na 100% dojednané a podepsané, jen kecy jako už měsíce a měsíce, kdy Trump vždy vyleze jednou za 2-3 měsíce a řekne, že dohoda je v podstatě jasná a na spadnutí. Toto přesně zopakoval už u x krát a stále nic. Zde to je tedy stále stejné, bambulárna, hraje se na jeho znovu zvolení a banditi všech zemí hrají o čas je realita myslím.

Když jsme u toho, tak pro zajímavost Huawei, který je tolik trnem v oku Trumpa, Merkelové a mnoha zemí z EU díky 5G a údajné špionáži a zakazují jim vstoupit na US a EU trhy, tak se už ani netají tím, že jsou schopni vyrábět telefony bez ohledu na USA. Chipy pro telefony, které vždy brali od US společnosti Cirrus Logic už měsíce jedou od Nizozemských NXP Semiconductors.

Stejně to je zajímavé, US dováží 3x, 4x více zboží z Číny, než Čína bere z USA, ale je to tak provázané, že nelze prostě říci ok, teď prostě stopnu celou Čínu, anebo že Čína už nechce nic z USA. Každá země má něco, co ta druhá potřebuje, takže dle mě toto nemá výsledek. Ani jedna země zcela neustoupí, takže to je dle mě napořád. Jen se to vždy na chvíli možná jakoby stopne (viz volby v USA 2020).

Čím to dnes ukončit? Přežijte ten týden psycha příprav na vánoční akci v pohodě a myslete na to, že nejvíce lidí chodí do posiloven v lednu. A nejvíce ruší členství v únoru J.

Untill next time ciao.