Střípky jsem si chvíli musel dát pauzu – nějak mě vykolejila Corona a jak se k tomu všichni staví. Chtěl jsem o tom něco napsat, ale když pak sleduji, jak se to rozjelo, tak jsem si řekl tohle už je silný kafe i na sarkasmus a ironii mě vlastní.

Ok, tak jak to vidím já? Co se vlastně stalo, jak se to stalo a co se děje nyní? Jako vždy pravda je chiméra, protože k retailu se dostane jen zlomek infa, ale hlavně plno shitu okolo. A je jedno jestli máte zaplacený Reuters, nebo čtete CNN, sociální sítě nebo naše média.

Ať to je jak to je, soudruzi z Číny někde udělali chybu. Sice se pasují na obrovskou ekonomiku konkurence schopné USA, Evropě, silnější a větší než všichni, ale co? Mají papírky, natisknou si papírky, rozhazují triliony okolo celého světa, manipulují, co chtějí a všichni jim kvůli tomu lezou do zadku, ale ve finále co je uvnitř Číny? Jací jsou obyčejní Číňané? Obyčejní lidi? Jaké mají vzdělání, hygiena, kde a jak bydlí, co jedí, pijí? Jaké mají školství a zdravotnictví pro obyčejné lidi? Nemyslím pro střední třídu a bohaté, myslím pro většinu, pro ty stovky miliony lidí? Pro lidi, kteří žijí v takových podmínkách, že by většina z nás v tom nechtěla být ani minutu. Zdravotnictví nula, vitamíny vůbec neví, že něco takového je, každý den od rána do večera život ve smogu, mytí rukou, základní hygiena – neřeší. Co ale samozřejmě chápou, že nad nimi je soudruh a ten by jim měl vždy „nějak pomoci“, když je extra problém.

Zde je myslím právě odpověď proč je ten virus tam kde je a jak se to komunikuje všude ve světě. Čína má svých problémů dost a dost i bez viru. Uvnitř Číny nejsou zrovna všichni obyčejní lidé happy, naopak a soudruh musí neustále ukazovat tvrdou ruku. Minulý rok měsíce a měsíce protestů a miliony nespokojených lidí v Hong Kongu oslabují politbiro , k tomu USA a Čína obchodní válka, což samozřejmě dopadá i na obyčejné lidi. Nespokojenost je na místě. A do toho všeho má soudruh celému národu říci je zde virus, který může způsobit celonárodní karanténu a smrt mnoha lidí. No tak co, raději budou mlčet a ono to nějak dopadne. Samozřejmě když budou mlčet doma, tak do světa tuplem. Takže když to mělo prokazatelně pár lidí a ty mohli zavřít do karantény a zkoumat, tak to přešli a teď mají průser.

Jak a proč to vzniklo, jsou dohady, někdo říká ze špíny, někdo virus z laborky, která je kousek od města WuChan. Nevím, neřeším.

Spíš jakou hysterii z toho teď všichni dělají, aniž by byly dokonalé informace. První dvě, tři zprávy na seznamu a naši lidi běží do lékárny pro roušky. Během týdne vše, všude vyprodané. Aniž by se cokoliv správně potvrdilo, co to je, kdo jsou ty lidé, kteří na virus umírají? Jsou to zdraví sportovci, malé děti bohatých rodin, ženy, staří, chudí, tlustí, hubení nebo kdo, jak? Jen prostě extrémní panika, co kdyby náhodou byla světová pandemie..

To, že každý rok umře na obyčejnou chřipku miliony lidí, se vůbec neřeší, nikdo žádné roušky nekupuje a v minulosti jsem v životě neviděl v ČR jediného Čecha s rouškou během podzimu. To, že každý třetí Čech umře na rakovinu nebo infarkt, 10% populace má cukrovku, velká část z toho to má vyžrané, 3% lidí jsou závislých na alkoholu a tohle lidé moc neřeší. Ale když se objeví nějaký Čínská chřipka, tak je z toho národní problém. Tato hysterie je všude okolo světa stejná, hodně se pohybuji na světových sociálních sítích a ať už to je Amerika nebo Evropa, tak jsou toho plné média. Stejně jako je hysterie o nebezpečí viru, tak je hysterie na zprávy, že už se někde objevil protilék. Já nevím, ale selským rozumem většina Evropanů má velmi kvalitní zdravotnictví, a pokud nemají imunitu, tak i malé dítě ví, co má dělat, aby imunitu získalo. Takže když mám obavy, tak bych měl zapracovat na imunitě a ne být podělaný strachy doma s rouškou a čekáním na smrt z Číny.

Řeknu Vám jedno, pohybuji se 20 let na burzách okolo světa a viděl jsem už hooodně euforií (Bitcoin mánie) a hodně strachu (krize 2008), válek (Husain, Kadáfí), teroru (září 2001), psycha (mohl bych napsat 2 stránky, kdy krachne firma, banka, stát aj.) a nikdy to nebylo tak horké, jak to bylo prezentované v médiích. Vždy a jak říkám vždy, se „něco“ stane, rozjede se psycho mezi lidi, a za pár dní, týdnů, měsíců se to „nějak“ zařídí a do roka, dvou o ničem nikdo neví.

No nic, ať to je jak to je, myslím si, že to je celé přitažené za vlasy, speciálně pro evropany, kteří mají dobrou imunitu (tedy když jí mají). Dle mě je zcela zbytečné se tím stresovat.  

Soudruh to nějak vyřeší, mezi námi jde jim taky o koryta. Pokud uzavřou půlku Číny a mělo by tam umírat desítky tisíc lidí, tak nastanou nepokoje a soudruh bude mít trochu větší problém. Spíš jsem zvědavý, jak se k tomu postaví Trump a ostatní v návaznosti na obchodní vztahy. Všichni víme, co se všechno vyrábí v Číně a nějaké dlouhodobé uzavření továren a obchodů bude nejen pro soudruha, ale pro celý svět citelná rána.

Když jsme u toho zpomalení Číny, tak všechny centrální banky okolo světa už jedou retoriku „podpory“ systému, alias neomezené kamiony papírků připraveny. Soudruh stříknul teď v pondělí do trhu 174mld USD, prý kvůli zabránění zbytečné panice. Trhy na to reagovaly výrazně pozitivně – akcie silný růst, zlato pokles.

Speciálně vyzvednu Teslu, která udělala 40% nárůst ceny za 2 dny. Logiku nehledejte, prostě euforie jak na Bitcoinu ve 2017 J. Bitcoin prorazil pěkné resisty, stejně jako Ethereum a celkem jedou pěkně nahoru. Další kryptoměny jsou také ready na růst. Určitě se vyplatí sledovat.

Musím zmínit Brexit, kde UK je tedy out z EU a libra je dobře volatilní. Jeden den extra pohyb nahoru, pak silně dolu, zase silně nahoru, dolu, velmi dobrá volatilita na trading. Překvapil Carney, kde na posledním svém vystoupení pro BoE nechal nezměněné úrokové sazby, kdy trh byl v očekávání okolo 50%, že srazí. Myslím, že tak jak trh teď jede 150 pips nahoru, dolu, tak velký kluci neví, co od toho očekávat. To myslím neví ani nová UK, ani EU, prostě se to nechá a uvidíme co v březnu první samostatná data z ekonomiky. Osobně stále věřím, že pro UK je odchod z EU dobře a pro libru to je pozitivní.

A pak zde mám dvě nestandardní věci, které jsem ve střípkách nikdy neudělal, ale tohle je asi k zamyšlení. První je rozhovor se známým kuchtíkem Zdeňkem Pohlreichem o současném stavu práce lidí v jeho oboru. Víme všichni, že tohle je stejné v každém oboru, jen, že nemáme celebritu elektrikáře, zedníka, instalatéra, řezníka, resp. v podstatě všude. Všichni to víme, celý národ a kdo a co řešíme??? Tak nejprve si přečtěte Zdeňka a hned pod tím článek od známého alternativního lékaře Hnízdila, kde máte důvod, proč se řeší jachty loupežníků a ne důležité věci, bez kterých to celé dříve nebo později musí jít tam, kam říká Zdenda J.

https://magazin.aktualne.cz/pohlreich-rozhovor-supersef/r~d32e7f66442e11ea84260cc47ab5f122/

https://www.flowee.cz/clovek/7352-psychopat-ve-vlade-funguje-jako-vlk-rozdeli-stado-a-pak-ho-znici-rika-jan-hnizdil?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Until next time ciao my friends