Proč je obchodování v létě pomalé?

Důvodem, proč je trh v létě náladový a nudný, je často způsoben klesající likviditou a obchodníky na prázdninách. Momentum se vytrácí a denní pohyby jsou v porovnání se zbytkem roku výrazně menší. V měsících letních měsících (červen, červenec a srpen) a také v prosinci bývá mnohem těžší vydělat peníze.

Vzhledem k tomu, že velké instituce vytvářejí velké procento objemu obchodů, které se pohybují na trhu, zaměstnanci bank dopřávající si odpočinek u moře způsobují pokles likvidity a tím i obchodování. Instituce samozřejmě nenechávají kanceláře bez zaměstnanců. Často ale jednotlivci, kteří jsou přítomni, nemají pravomoc, vliv nebo zdroje k tomu, aby vstoupili na velké tržní obchody.

V takovém trhu se spousta převážně intradenních obchodníků ocitá v pasti před obrazovkou, kde marně hodiny a hodiny sedí a hledají nějakou „rozumnou“ situaci, kterou by mohli zobchodovat.

 

Když to nejde, jděte od toho

Zde je potřeba si uvědomit, že za vysedávání před monitorem vás nikdo neplatí. Placen jste ze zisků a musíte tedy vyhodnotit efektivitu svého počínání.

Obecně hlavně pro začátečníka je těžké soustředit se hodiny na grafy trhů, kde takřka nejsou žádné příležitosti. Taková situace vede ke hledání vstupů tam, kde žádné nejsou a které by za normálních okolností zcela ignoroval. A to nakonec vede do… no řekněme nevede k cíli.

 

Nízká likvidita = menší profit

Pokud obchodujete, vybírejte si dny, kdy víte dopředu, že volatilita bude větší.

Jak to dělám já? Oblíbenou obchodní seancí je pro mne například vyhlašování zásob na ropě. Pokud obchoduji ve dnech, kdy je nižší likvidita, přizpůsobuji své profity a stop lossy chování trhu. Nižší cíle a stopky určuji pomocí vizualizace Tape reader, která mi dává přehled o nejbližších bariérách likvidity, se kterou trh bude mít problém.

 

Pracujte efektivně. Zkuste swing

Čas, kdy intradenní obchody váznou, věnujte swingovým obchodům. Hledejte příležitosti pomocí služby Market Profile Asistent. Díky této službě nemusíte procházet desítky trhů ručně. Stačí 10 minut denně a máte jasno o nejlepších příležitostech.

Mimochodem od okamžiku, kdy sme začali komentovat příležitosti v rámci market profile Asistent byl ve službě realizován celkový profit +552 pipů, kde jednotlivé vstupy a výstupy byly hlášeny dopředu.

 

Obchodujete ve vedrech? 7 tipů pro zdraví

Letní vedra otupují naše smysly a pozornost. Rychleji přichází únava a snižuje se pozornost. Pokud se pouštíte do obchodování v těchto dnech, nezapomínejte:

 1. Pijte více vody,
 2. zajistěte si klimatizaci nebo aspoň větrák,
 3. pomalu se protahujte, neseďte jen strnule u počítače,
 4. chlaďte se mokrým ručníkem,
 5. pijte méně kávy, budete lépe spát,
 6. odpočívejte aktivně a s přáteli,
 7. a hodně se smějte.

 

Odpočívejte aktivně a s přáteli

Trading je nudné a samotářské povolání. Cílem rozhodně není prosedět se na židli až do důchodu. Léto vybízí k dovoleným, sportovním aktivitám a trávení času s blízkými.

Pokroky v oblasti technologií znamenají, že si jakékoliv zařízení (notebooky, tablety nebo iPady) snadno zabalíte do kufru a na dovolené budete mít nejnovější zprávy o trhu a přístup k vaší obchodní platformě. To vám umožní obchodovat na trzích tak rychle, jako si pod palmami můžete objednat koktejl Piña Colada. Musíte udržovat tělo a mysl v nejlepším bojovém stavu, ale v létě či v prosinci si dopřejte relaxaci na dobití baterií.

 

Smějte se aneb 7 vtipů o obchodování a financích

I když se u obchodování pěkně zapotíme a v létě to může být opravdové peklo, nezapomínejte na smích a to ve velkém množství.

Přinášíme pár pěkně vypečených vtipů o tradingu a penězích:

 1. Trhy jsou bláznivé. Každý moment jeden obchodník koupí, druhý prodá a oba si myslí, že vydělali.
 2. Ekonom je odborník, který zítra bude vědět, proč se věci, které předpovídal včera, dneska nestali.
 3. Říjen.  Jedná se o jeden ze zvlášť nebezpečných měsíců. Ostatní měsíce jsou červenec, leden, září, duben, listopad, květen, březen, červen, prosinec, srpen a únor.
 4. Banka je místo, kde vám půjčí peníze. Když prokážete, že je nepotřebujete.
 5. Když zvyk začne stát peníze, stane se koníčkem.
 6. Všechno zdarma stojí za to, za co zaplatíte.
 7. Dlouhodobá investice je krátkodobá investice, která selhala.

Další vtipy (i obrázkové) najdete na zahraničních stránkách:

 

Těšte se na září

Až budete mít všech odpočinkových aktivit dost, vymýšlejte a testujte nové myšlenky pro svůj trading. A těšte se, v září vám ukážeme opční strategie, které jsou minimálně v České Republice unikátní. Takže po prázdninách se máte na co těšit.